Μπαρτζώκας: “Ο Μάικ Τζέιμς έκρινε το παιχνίδι, κάναμε λάθη σε κρίσιμα σημεία”

Σε τρία πράγματα που δεν έκανε καλά ο Ολυμπιακός στο φινάλε της αναμέτρησης με τη Μονακό στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Στα μεγάλα καλάθια που έβαλε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Μάικ Τζέιμς, αλλά και στα λάθη της ομαδας του στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στις δηλώσεις που έκανε μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Μονακό στο Πριγκιπάτο με 85-77 για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Αναλυτικά όσα είπε ο Έλληνας προπονητής:

Ηταν ένα σκληρό παιχνίδι, όπως άλλωστε περιμέναμε ότι θα είναι. Θεωρώ πως λίγο-πολύ είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουμε. Θα έπρεπε απλά να αποφύγουμε τρία βασικά πράγματα. Το ένα είναι πως θα έπρεπε να προστατεύσουμε περισσότερο τη μπάλα. Κάναμε λάθη σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, που έδωσαν στην Μονακό την ευκαιρία να χτυπήσει στο transition.

Επίσης, τα επιθετικά ριμπάουντ. Τους δώσαμε δεκατρείς δεύτερες ευκαιρίες και αυτό πραγματικά μας πλήγωσε. Θα έπρεπε να κάνουμε καλύτερη δουλειά στο boxing out, στο να αρπάξουμε αμυντικά ριμπάουντ και να προσπαθήσουμε να ελέγξουμε τον ρυθμό μέσα από αυτό. Μέχρι το τέλος το σκορ ήταν ισόπαλο.

Χάσαμε δύο βολές σε κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, ενώ το pull-up jumper του Τζέιμς, όπως και το τρίποντο από τη sideline, αποφάσισαν το παιχνίδι. Θα έπρεπε να ελέγχουμε το ματς με διαφορετικό τρόπο στο τέλος. Είναι, όμως, πάντα δύσκολο να παίζεις εδώ. Συγχαρητήρια στην Μονακό και της εύχομαι καλή συνέχεια“.