Μπάσκετ Γυναικών: Άνετη νίκη του Ολυμπιακού επί των Εσπερίδων

Άνετη νίκη του Ολυμπιακού επί των Εσπερίδων.

Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν με 103-63 των Εσπερίδων στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική της A1, παρουσιάζοντας πολύ καλό πρόσωπο. Κόντρα στην ομάδα της Καλλιθέας, οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του ματς και με πρώτη σκόρερ την Σουκ, με 23 πόντους (16 η Στραουτμάνε), έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση, κάνοντας το «τέσσερα στα τέσσερα» στο πρωτάθλημα. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού στρέφουν την προσοχή τους στην EuroLeague, αφού την Τετάρτη (2/11, 18:00) υποδέχονται την Πολκόβιτσε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και στο 7:16, προηγήθηκε με 17-0, με τρίποντο της Στραουτμάνε! Οι Εσπερίδες Καλλιθέας μείωσαν σε 19-8, με την Σύρρα να σκοράρει, για το 21-8 των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με 2/3 βολές της Αγιούσο, «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με 28-15. Με τον ίδιο τρόπο, με δύο βολές της Αγιούσο, «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας το 30-15, με την Σουκ να «γράφει» το 32-15, στο 9:18. Με καλάθι της Σπυριδοπούλου (1:46), οι νταμπλούχες Ελλάδας ξέφυγαν με +19 (47-28), με την Σταμολάμπρου να κάνει το 49-30, με ανάποδο λέι απ, ένα λεπτό πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 49-33.

Δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Σουκ να σκοράρει τρίποντο (7:26), για το 57-40 και την Σταμάτη να… απαντάει, με τον ίδιο τρόπο, για το +20 (60-40). Με νέο σουτ από τα 6,75μ., η Σταμολάμπρου κράτησε το +20 του Ολυμπιακού, για το 63-43, με την Σύρρα να σκοράρει, για το +25 (72-47), τρία λεπτά πριν από τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η Σπυριδοπούλου, με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο (0:00), ήταν αυτή που «τελείωσε» την τρίτη περίοδο (79-55). Με +27 (82-55) ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το τέταρτο δεκάλεπτο, μετά από τρίποντο της Δίελα, η οποία έκανε το +29 (86-57). Το +34 (91-57) ήρθε από την Σταμάτη, η Σύρρα έκανε το +40 και την κατοστάρα (101-61), με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει σε αυτό το ρυθμό και να φτάνει στην τελική επικράτηση (103-63).

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 49-33, 79-55, 103-63

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Αγραφιώτη 2, Σταμολάμπρου 12(1), Σταμάτη 8(1), Αγιούσο 10(2), Σπυριδοπούλου 10(2), Σύρρα 7, Δίελα 9(1), Γκουζέλου, Σουκ 23(2), Στραουτμάνε 16(2), Βαμβακά 6

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιρχιοσε 8, Γασπαράτου 5(1), Λουκάτου 19, Γούναρη, Πρίφτη 5(1), Κορρέ 8(1), Μπενέκη 3(1), Μαργέλου, Σεγούρα 2, Κασάπογλου, Χίγκινς 13(2)