Μπάσκετ Γυναικών: Χάλκινη Ολυμπιονίκης η Γαλλία

Η Γαλλία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο μπασκετικό τουρνουά γυναικών των Ολυμπιακών αγώνων.

Η Γαλλία νίκησε τη Σερβία με 91-76 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο.

Η Γαλλία ήταν καλύτερη στο παρκέ, έβγαλε ενέργεια και σε άμυνα και σε επίθεση και έφτασαν με άνεση στο τέλος στην νίκη και το χάλκινο μετάλλιο. παίρνοντας έτσι και την εκδίκηση της για την ήττα τους στον πρόσφατο τελικό του ευρωμπάσκετ.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με τη Γαλλία να ανεβάζει ρυθμό και να βγάζει ενέργεια στις αρχές του 2ου ημιχρόνου  και να προηγείται στο τέλος της τρίτης περιόδου με +11(67-56) βάζοντας τις βάσεις για την νίκη.

Από εκεί και πέρα το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τη Γαλλία καθώς η Σερβία κατέρρευσε και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της ομάδας της κόουτς Γκαρνιέ.

Η Γκαμπριέλ Γουίλιαμς με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και η Εντέμ Μιγιέμ με 16 πόντους ήταν οι κορυφαίες για την Γαλλία, ενώ από τη Σερβία η Υβόν Άντερσον είχε 24 πόντους και η Γέλενα Μπρουκς 14 πόντους.

Η αναμέτρηση αυτή ήταν και η τελευταία στην πολύ μεγάλη και λαμπρή καριέρα της Σόνια Πέτροβιτς-Βάσιτς η οποία αποχώρησε από την ενεργό δράση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 40-43, 56-67, 76-91

ΣΕΡΒΙΑ (Μάλκοβιτς): Βάσιτς 9 (1), Στάνκοβιτς 2, Άντερσον 24 (5 ασίστ), Μπρουκς 14 (3), Μπουτούλια, Κάντο, Κρβεντάκιτς 2, Ντάμποβιτς 7, Ντουλάιγκιτς 2, Γιοβάνοβιτς 9, Σκόριτς, Κράισνικ 7

ΓΑΛΛΙΑ (Γκαρνιε): Φοτού 12 (2), Μιγιέμ 16 (2), Τσαρτορό 10 (2), Γκρούντα 14, Μισέλ 2, Βουκοσάβλιεβιτς, Ρούπερτ, Γουίλιαμς 17 (4), Γιοχάνες 10 (2), Ντουσέ 10 (2)

Πλέον το βλέμμα και το ενδιαφέρου στρέφεται στην μάχη του χρυσού μεταλλίου μεταξύ της Αμερικής που είναι το φαβορί και της Ιαπωνίας που θα προσπαθήσει για μία ακόμα μεγάλη υπέρβαση.