Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσό η Βραζιλία – Έγραψε ιστορία ο Ντάνι Άλβες

H Βραζιλία κατέκτησε μετά το Ρίο και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Έγραψε ιστορία ο Ντάνι Άλβες

Η Βραζιλία νίκησε με 2-1 στην παράταση την Ισπανία στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Η Σελεσάο κατέκτησε το δεύτερο σερί χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά του Ρίο το 2016. Τα τέρματα των Βραζιλιάνων πέτυχαν οι Ριτσάρλισον και Μάλκομ, ενώ για τους Ισπανούς ο Οϊαρθάμπαλ.

Ο Ντάνι Άλβες έγραψε ιστορία, καθώς με το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, έφθασε στα 44 τρόπαια στην πλούσια και γεμάτη διακρίσεις καριέρα του.

Η πρώτη σημαντική στιγμή του τελικού, σημειώθηκε στο 37ο λεπτό, όταν οι Βραζιλιάνοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να προηγηθούν. Ομως ο Ριτσάρλισον, εκτέλεσε απογοητευτικά το πέναλτι -που καταλόγισε ο διαιτητής του αγώνα Κρις Μπιθ σε έξοδο του Σιμόν- στέλνοντας την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ισπανού τερματοφύλακα.

Ωστόσο, οι Νοτιοαμερικανοί πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Κούνια εκμεταλλεύθηκε άριστα την ασίστ του Ντάνι Αλβες και πλάσαρε τον ανήμπορο ν΄ αντιδράσει, Σιμόν.

Δεδομένης της κατάστασης, οι παίκτες της «ρόχα», ήταν «υποχρεωμένοι» ν΄ αντιδράσουν και μπήκαν αποφασισμένοι γι΄ αυτό, στο δεύτερο μέρος. Μάλιστα, ισοφάρισαν στην πρώτη αξιόλογη φάση της επανάληψης, όταν ο Σολέρ έκανε σέντρα και ο Οϊαρθάμπαλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σάντος.

Η κρισιμότητα της αναμέτρησης, δεν επέτρεψε πολλές αξιόλογες φάσεις, ωστόσο οι Ισπανοί είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς στο 88ο λεπτό, αλλά το σουτ του Μπράϊαν Χιλ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα να «τραντάξει» το οριζόντιο δοκάρι του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα. Την ίδια τύχη, είχε και το σουτ του Μπράϊαν Χιλ τρία λεπτά αργότερα, με αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση.

Στο πρώτο μέρος του επιπλέον χρόνου, δεν σημειώθηκε κάτι ουσιαστικό, ενώ το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στο 109ο λεπτό. Μετά από κάθετη πάσα του Αντονι, ο Μάλκομ βρέθηκε απέναντι στον Σιμόν από θέση μέσα αριστερά και πλάσαρε εύστοχα, παρά την προσπάθεια του Ισπανού τερματοφύλακα, ο οποίος ακούμπησε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει την πορεία της προς τα δίχτυα.

Κίτρινες: Λουϊς, Κούνια, Ριτσάρλισον, Αράνια – Μπράϊαν Χιλ, Γκαρσία

Βραζιλία (Αντρέ Ζαρντίνε): Σάντος, Αλβες, Νίνο, Ντιέγκο Κάρλος, Αράνια, Λουϊζ, Γκιμαράες, Κούνια (91` Μάλκομ), Κλαουντίνιο (106` Ρεϊνιέρ), Ριτσάρλισον (113` Παουλίνιο), Αντονι (112` Μενίνο).

Ισπανία (Λουϊς Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Κουκουρέγια (91` Μιράντα), Τόρες, Οσκαρ Χιλ (91` Βαγέχο), Γκαρσία, Θουμπιμέντι (112` Μονκαγιόλα), Μερίνο (46` Σολέρ), Πέδρι, Οϊαρθάμπαλ (104` Μιρ), Ασένσιο (46` Μπράϊαν Χιλ), Ολμο.