Μπάσκετ Γυναικών: Ήττα του Ολυμπιακού από τη Ρίγα

Ηττήθηκε από τη Ρίγα η ομάδα ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού στη Λετονία, αφού ηττήθηκε με 59-55 από την TTT Ρίγα, για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά και στο άσχημο ποσοστό του Ολυμπιακού στα τρίποντα (18,8%) και έτσι, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας δεν μπόρεσαν να κερδίσουν την πρωτοπόρο του ομίλου και αήττητη λετονική ομάδα. Έτσι, η υπόθεση πρόκριση θα ξεκαθαρίσει στην τελευταία «στροφή» στο ΣΕΦ, με αντίπαλο την ΜΒΚ Ruzomberok, με τις «ερυθρόλευκες» να θέλουν νίκη, ώστε να «σφραγίσουν» το εισιτήριό τους στον επόμενο γύρο του Eurocup. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Χριστινάκη, με 18 πόντους, ενώ η Τόμπιν πραγματοποίησε το ντεμπούτο της με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Οι «ερυθρόλευκες» άρχισαν το ματς με νευρικότητα, κάτι που ήταν ιδιαίτερα ορατό για περισσότερα από τέσσερα λεπτά, με την ΤΤΤ Ρίγα να προηγείται με 7-0. Μετά από 4:04, η Χριστινάκη πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού (7-2). Επιπρόσθετα, το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 7-0, για να ισοφαρίσει η Χριστινάκη (7′) σε 7-7. Οι Λετονές προηγήθηκαν 12-7, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο -4 για τον Ολυμπιακό (16-12), με σκόρερ την Κάντζι. Οι γηπεδούχες βρέθηκαν στο +9 (23-14, 15′), με τις βολές της Λάμπερτ και το +10 (26-16), με το τρίποντο της Κλαβό. Αλλά από το 31-22, με το καλάθι της Μεσκόνιτε (2:09), οι κοπέλες του Νίκλα δεν δέχθηκαν καλάθι ως το ημίχρονο. Έτσι, έκαναν μίνι σερί 4-0, για να μειώσουν σε 31-26, με τις βολές της Σπυριδοπούλου.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική εικόνα στην αρχή του. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού έκαναν επί μέρους σκορ 7-1 και έτσι, προηγήθηκαν με 33-32, με τις βολές της Γουίλιαμς (24′). Η ΤΤΤ Ρίγα χρειάστηκε 5:20 για να πετύχει το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς, στην περίοδο (36-35), διότι ως εκείνο το σημείο, σκόραρε μόνο με βολές. Στο 3:38 της τέταρτης περιόδου, η Χριστινάκη ισοφάρισε (51-51), ενώ η Τόμπιν «έγραψε» το 53-53, στο 2:59. Η λετονική ομάδα έφτασε στο 59-53, με την Χριστινάκη να μειώνει σε 59-55, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς στη Λετονία.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-26, 47-39, 59-55

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Χριστινάκη 18, Κολλάτου 5(1), Τόμπιν 6, Βίτολα 11(2), Γουίλιαμς 7, Δίελα, Κάντζι 2, Καρλάφτη, Νικολοπούλου 2, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα