Μπάσκετ Γυναικών: Κυπελλούχος ο Παναθηναϊκός , άξια φιναλίστ η Ελευθερία Μοσχάτου

Σε έναν συναρπαστικό τελικό, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Ελευθερία Μοσχάτου και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας Μπάσκετ Γυναικών.

Η Αρίκα Κάρτερ με τρίποντο και φάουλ έδωσε το κύπελλο στον Παναθηναϊκό στο πιο συναρπαστικό τελικό των τελευταίων ετών που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τέλος.

Αν και δυσκολεύθηκαν, οι «πράσινες» νίκησαν 66-61 τη μαχητική Ελευθερία Μοσχάτου, στον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στο κλειστό της Ζωφριάς, και επέστρεψαν στην κορυφή μετά από 23 χρόνια, καθώς είχαν κατακτήσει το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας τους το 2000.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τις κυπελλούχες Ελλάδας ήταν η Αρίκα Κάρτερ με 19 πόντους και με δύο πολύ μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός για να φτάσει μέχρι και την κατάκτηση του κυπέλλου χρειάστηκε να επιστρέψει από το -9 στο ξεκίνημα της 4ης περίοδου και με σωστές επιλογές στην επίθεση και ενέργεια στην άμυνα έφτασε μέχρι την μεγάλη νίκη η οποία έβαλε τέλος στην αναμονή 23 ετών στο θεσμό.

Η Ελευθερία Μοσχάτου αποδείχθηκε άξια αντίπαλος και για 38 λεπτά έδειχνε και ικανή αλλα και αποφασισμένη για το τρόπαιο καθώς είχε καταφέρει να περιορίσει τον Παναθηναϊκό ενώ η Καρακασίδου οδηγούσε άψογα τις συμπαίκτριες της. Όλα πήγαιναν όπως τα είχε σχεδιάσει ο Γιώργος Σίμος με τον Έλληνα τεχνικό του Μοσχάτου να μην είχε υπολογίσει στον παράγοντα Χ που δεν ήταν άλλος από την Κάρτερ η οποία με τρίποντο και φάουλ εξουδετέρωσε το 61-58 υπερ του Μοσχάτου γράφοντας το 62-61 τελειώνοντας εκεί τον τελικό.

Στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο «ζεστός» στο  παιχνίδι και προηγήθηκε μετά από δίποντο της Πότερ με 6-3 (4΄13΄΄). Η Ελευθερία πέρασε στην αντεπίθεση και με τα τρίποντα της Κάλογουεϊ και της Στούπα μπήκε μπροστά με 15-10 που ήταν σκορ δεκαλέπτου.

Οι «πράσινες» επανάκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο της Κάρτερ κάνοντας το 20-19 (13΄13΄΄), όμως και πάλι το Μοσχάτο με την Καρακασίδου σε ρόλο οργανωτή αλλά και εκτελεστή προηγήθηκε με 31-25 (19΄16΄΄) και πήγε στο ημίχρονο με +6 (33-27).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην Ελευθερία που κράτησε το προβάδισμα παρά την πίεση του Παναθηναϊκού ο οποίος μείωσε σε 33-35 (22΄17΄΄), ωστόσο Μπρούερ και Στούπα έδωσαν «ανάσες» στο Μοσχάτο που ξέφυγε με 42-33 (25΄05΄΄).

Η Ελευθερία Μοσχάτου έφθασε στο +9 και στην τέταρτη περίοδο με 52-43 (31΄12΄΄), διαφορά που εξανεμίστηκε από τον Παναθηναϊκό με τη Σωτηρίου να μειώνει σε 51-52 (34΄17΄΄) βάζοντας «φωτιά» στον τελικό. Το εύστοχο τρίποντο της Κάρτερ, η οποία ευστόχησε και στην ελεύθερη βολή από το φάουλ που δέχθηκε έφεραν μπροστά τον Παναθηναϊκό με 62-61, 52’’ πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι κακές επιλογές των αθλητριών της Ελευθερίας στην επίθεση και η ψυχραιμία των παικτριών του Παναθηναϊκού από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, έφεραν το τελικό 66-61.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Καπογιάννη): Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1), Πότερ 11 (5/20 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σωτηρίου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 3, Χριστινάκη 7 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ 19 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 4 (1), Χαιριστανίδου 4

ΕΛ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος) Κάλογουεϊ 13 (3/9 τρίποντα), Στούπα 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρακασίδου 21 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταμάτη 2, Μπρούερ 9 (4/10 σουτ, 13 ριμπάουντ), Ταμπάκου