Μπάσκετ Γυναικών: Σημαντικό βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στην Ευρωλίγκα Γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός.

Με τον καλύτερο τρόπο, ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις για τη φετινή σεζόν η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Γκούσταφσον, με 29 πόντους και 13 ριμπάουντ, οι νταμπλούχες Ελλάδας έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στη φάση των ομίλων του EuroLeague, αφού επικράτησαν με 73-54 της Σέπσι στο Βελιγράδι, στην πρώτη «μάχη» των προκριματικών! Στην ευρωπαϊκή τους πρεμιέρα, για τη σεζόν 2022-23, οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα (29/47 δίποντα, 23 ασίστ, 40 ριμπάουντ), κυριάρχησαν απόλυτα επί των τυπικά φιλοξενούμενων και πέτυχαν τον πρώτο τους στόχο στη Σερβία!

Την Πέμπτη (13/10) στις 22:00, τα κορίτσια του Ολυμπιακού θα αντιμετωπίσουν τον Ερυθρό Αστέρα στην «FMP Hall Zeleznik», στο δεύτερο ματς των προκριματικών, με στόχο τη νίκη-πρόκριση στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (5-6) από την Σέπσι, όμως αντέδρασε άμεσα, βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε με 11-6, με την Νικολοπούλου να σκοράρει με τζαμπ σουτ (5:57). Οι νταμπλούχες Ελλάδας διατήρησαν τον έλεγχο και στο 4:47, έφτασαν στο 15-8, με νέο δίποντο της Νικολοπούλου, μετά από εξαιρετικό ριμπάουντ της Γκούσταφσον! Στο 1:43, η Σταμάτη βρήκε στόχο από τα 6,75μ. (18-10), με την Σταμολάμπρου να δίνει «αέρα» 10 πόντων (20-10) στον Ολυμπιακό, με ωραίο τζαμπ σουτ, στο 1:10. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-15 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Η Σέπσι πλησίασε στους τρεις πόντους (20-17) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ανέβασε… στροφές και τη διαφορά στο +5 (22-17), με λέι απ της Σουκ (8:54). Στο 6:25, η Γκούσταφσον «έγραψε» το 28-19, με την Νικολοπούλου να δίνει στον Ολυμπιακό προβάδισμα +10 (33-23), με «έμμεσο τρίποντο», στο 4:45. Με νέο καλάθι της Γκούσταφσον, τέσσερα λεπτά πριν από το ημίχρονο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ξέφυγαν με +12 (35-23) από την Σέπσι! Η Αμερικανίδα σέντερ «πυροβόλησε» ξανά, για το +14 (37-23) των «ερυθρόλευκων», με το ημίχρονο να τελειώνει με προβάδισμα οκτώ πόντων (39-31). Στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός είχε 18 ριμπάουντ, 57,7% στο δίποντο (15/26), 2/7 τρίποντα και 11 ασίστ.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο και με 8-0 σερί και έξι πόντους της Γκούσταφσον, έφτασαν στο +16 (47-31, 5:15) για πρώτη φορά! Η Αμερικανίδα σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά για το 49-33 των νταμπλούχων Ελλάδας, στο 4:09, η Στραουτμάνε έκλεψε ωραία και έκανε το 58-38 σε αιφνιδιασμό (2:01), με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με +20, κυριαρχώντας απόλυτα και παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ, σε άμυνα και επίθεση! Στην τρίτη περίοδο, η Γκούσταφσον έφτασε τους 21 πόντους, με 11 ριμπάουντ.

Στο 9:13 του τέταρτου δεκάλεπτου, η Γκούσταφσον οδήγησε τον Ολυμπιακό στο +21 (62-41), ενώ σκόραρε ξανά, για το 64-43 (8:11). Με πέντε διαδοχικούς πόντους της Αγιούσο (6:15, 5:45), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +26 (69-43) και στη συνέχεια, με νέο λέι απ της Γκούσταφσον (2:54), ξεπέρασε τους 70 πόντους στο ματς (71-49). Με τρομερό καλάθι της Γκούσταφσον (0:59), οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 73-51 και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη (73-54) στην Ευρώπη!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-31, 58-39, 73-54