Μπάσκετ Γυναικών: Θρίαμβος στη Ρωσία με μυθική Ριντ

Τεράστια εκτός έδρας νίκη για τον Παναθηναϊκό για το eurocup γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας με 69-61 την Ενισέι για τη δεύτερη αγωνιστική του eurocup γυναικών και πέτυχε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

Μυθικό παιχνίδι από την Τσάστιτι Ριντ η οποία έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας της και με 29 πόντους διέλυσε όλα τα αμυντικά πλάνα της Ρωσικής ομάδας.

Για να φτάσει όμως η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη στην νίκη χρειάστηκε να βγάλει τρομερή ενέργεια στην άμυνα κυρίως στην τέταρτη περίοδο διάστημα καταλυτικό για την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Σημείο κλειδί για την νίκη ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο όταν ο Παναθηναϊκός με άμυνα διαρκείας μετέτρεψε το εις βάρος του 50-47 στο τελικό 61-69.

Εκτός της Ρίντ κομβικής σημασίας εμφάνιση με 13 πόντους και 3/4 τρίποντα πραγματοποιήσε και η Λολίτα Λύμουρα. Η αρχηγός της ομάδας ήταν εκείνη που με δύο back-to-back στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο τρίποντα σφράγισε την νίκη για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας.

Ενισέι (Σουνέκινα):Σετίνα, Τζόουνς 18, Ματβέεβα 4, Μπρατσίκοβα, Νάρεντ 6, Πατσουρίνα 5, Λάτσγκαλ 3, Βανλού 16, Κρίμοβα 9 και Κορνιένκο.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Χατζηνικολάου 4, Χολμς 18, Λύμουρα 11(3), Ριντ 29, Βιντσιλαίου 3, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Κωτούλα, Μυλωνάκη, Σταχ 4, Σταμάτη, Ζιάκα.