Basket League: Αγχώθηκε αλλά νίκησε και το Μαρούσι ο Ολυμπιακός και βλέπει Κύπελλο

Ο Ολυμπιακός νίκησε, αν και δυσκολεύτηκε, το Μαρούσι στο ΣΕΦ και πλέον στρέφεται στο Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ του Αμαρουσίου με 93-87 και πλέον στρέφει όλη του την προσοχή του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με μεγάλη ενέργεια και προηγήθηκαν με 5π. (7-12) στο 5’.  Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις δια χειρός Μόουζερς Ράιτ, όμως, «πλήρωσαν» τα λάθη τους και τα αμυντικά τους κενά και δεν μπόρεσαν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με θετικό πρόσημο (19-20). Για την ακρίβεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ακόμη περισσότερο στην συνέχεια, κέρδισαν τη μάχη των ριμπάουντ και αύξησαν τις αποστάσεις στους 7π. (22-29). Ο Νάιτζελ Γουϊλιαμς Γκος ανάλαβε προσωπικά την υπόθεση ανάκαμψη του Ολυμπιακού, έδωσε ρεσιτάλ στην επίθεση και «έγραψε» το 33-33. Στην συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Ναζ Μήτρου Λονγκ, ο οποίος με συμπαραστάτες τους Μουστάφα Φαλ και Γιαννούλη Λαρεντζάκη βοήθησε την ομάδα μας να βρεθεί στο +6 (46-40) στο 20’.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν απόλυτα την 3η περίοδο (60-48 στο 25’), ενώ με την επιστροφή του Γκος στο παρκέ -ο οποίος συνέχισε να δίνει επιθετικό ρεσιτάλ στην επίθεση- βρέθηκε για πρώτη φορά στο +16 (72-56 στο 29’). Κάπου εκεί, όμως, η ομάδα μας «κατέβασε» αδικαιολόγητα ταχύτητα.  Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην άμυνα, οδήγησαν τους «ερυθρολεύκους» σε λάθη, βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και με ένα επί μέρους σκορ 18-4 προσπέρασαν με 76-77 στο 35’.  Με πρωταγωνιστές τους Πετρούσεφ και Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός πήρε ξανά διψήφια διαφορά (91-81) στο 39’, ενώ με δύο σερί τρίποντα το Μαρούσι μείωσε στο τελικό 93-87.

Δεκάλεπτα: 19-20, 46-40, 72-59, 93-87.