ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: Ισοπαλία στην Τούμπα με νικητή τον Παναθηναϊκό

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, με τον Παναθηναϊκό να βγαίνει κερδισμένος.

Στο μεγάλο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1 στο γήπεδο της Τούμπας και μοιράστηκαν από έναν βαθμό γεγονός που ευνόησε τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε στην δεύτερη θέση στο +1 από την ΑΕΚ και στο -1 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Οι σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Νίκλας Ελίασον στο 47′ που άνοιξε το σκορ για την Ένωση ενώ το γκολ για της ισοφάρισης πέτυχε ο Τόμας Κεντζιόρα στο 88ο λεπτό.

O αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με τον χώρο του κέντρου να παίζει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της.

Στην αρχή, ο ΠΑΟΚ πίεζε την ΑΕΚ με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να μην έχει καταφέρει να σπάσει στον βαθμό που θα της έδινε την ευκαιρία να επιτεθεί ωστόσο πάρα αυτή την πίεση ούτε ο ΠΑΟΚ μπορούσε να φτάσει εύκολα κοντά στην εστία της ΑΕΚ.

Ενδεικτικό της εικόνας είναι πως η πρώτη τελική στην εστία ήταν στο 35ο λεπτό με την εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία να κοντράρει στον Μεϊτέ και να μαζεύει ο Κοτάρσκι.

Στο 40′ η συνεργασία του Πηλίου με τον Γκατσίνοβιτς έβγαλε τον Σέρβο σε πλάγια θέση στην περιοχή από εκείνο το σημείο προσπάθησε να σκοράρει χωρίς να ανησυχήσει την άμυνα των ασπρόμαυρων.

Ο ΠΑΟΚ στην μοναδική φορά που πάτησε στην περιοχή της ΑΕΚ, στο 45′ ο Μεϊτέ απέφυγε δύο αντιπάλους και έκανε το σουτ με τον Στάνκοβιτς να παραχωρεί κόρνερ.

Η Ένωση με την έναρξη του δευτέρου μέρους αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ και στο 47ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Πινέδα με υπέροχη μπαλιά βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία στην πλάτη του Κεντζιόρα, ο επιθετικός της ΑΕΚ γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, ο Ελίασον με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και είχε σημαντικές στιγμές με αρχή γενομένης την προσπάθειά του Σαμάτα στο 56ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι που έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 69ο λεπτό, ο Ντεσπόντοφ μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ που έδιωξε με κόρνερ ο Στάνκοβιτς.

Στο 80′ λεπτό, ο Γιόνσον προσπάθησε να απειλήσει την εστία από μακριά αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε με ευκολία και στην συνέχεια, ο Ντεσπόντοφ μπήκε ανάμεσα στα στόπερ της ΑΕΚ βρήκε τον χώρο, έκανε το σουτ και σημάδεψε το δεξί δοκάρι της Ένωσης.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Κεντζιόρα. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε φάουλ στην καρδιά της περιοχής εκεί που βρέθηκε ο Κεντζιόρα και με κεφαλιά νίκησε τον Στάνκοβιτς.

Σκόρερς: 88′ Κεντζιόρα – 47′ Ελίασον

Κίτρινες: Σαμάτα, Τόμας – Ρότα, Βίντα, Κάλενς

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (76′ Ότο), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (76′ Σβαμπ), Μεϊτέ, Τάισον, Μουργκ (59′ Ντεσπόντοφ), Α. Ζίβκοβιτς (72′ Κωνσταντέλιας), Σαμάτα (76′ Μπράντον).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (82′ Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Ελίασον (72′ Μάνταλος), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (82′ Ζίνι), Τσούμπερ (82′ Αραούχο), Λιβάι (74′ Πόνσε).