Άνετη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Περιστερίου, “ασπρόμαυρο” το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Για την 7η αγωνιστική της Basket League, νίκες πήραν οι γηπεδούχοι ΠΑΟΚ, Προμηθέας και Παναθηναϊκός.

Με τρεις αναμετρήσεις στο πρόγραμμα της Κυριακής συνεχίστηκε η 7η αγωνιστική της Basket League με τον ΠΑΟΚ να επιβάλλεται του Άρη στο ντέρμπι της συμπρωτεύουσας, ενώ ο Παναθηναϊκός έκανε το 5Χ5 επί του Περιστερίου και ο Προμηθέας νίκησε δύσκολα τον Κολοσσό Ρόδου στην Πάτρα.

Αναλυτικά οι αγώνες:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ- ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 76-57

Μια εύκολη νίκη πέτυχαν οι παίκτες του “τριφυλλιού” απέναντι στο Περιστέρι στο ΟΑΚΑ με 76-57.

Έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού του ο τεχνικών των “πρασίνων” τα παιχνίδια που έρχονται μέσα στη βδομάδα για την Ευρωλίγκα, όπου θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (15/12) και την Άλμπα Βερολίνου (17/12) στο ΟΑΚΑ, άνοιξε το ροτέισον της ομάδας.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μόνο την πρώτη περίοδο με 13-14 όμως έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο Νέντοβιτς και Φόστερ αύξησαν τη διαφορά και στη συνέχεια οι παίκτες του Βόβορα ουσιαστικά έπαιζαν χωρίς αντίπαλο διότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πια δυνάμεις να διεκδικήσουν τίποτα παραπάνω.

Για τον Παναθηναϊκό κορυφαίος ήταν ο Μπεντίλ με 15 πόντους ενώ ακολούθησαν ο Νέντοβιτς και ο Παπαπέτρου με 11 πόντους έκαστος. Για το Περιστέρι που αγωνίστικε χωρίς τον Γιάννη Αθηναίου, ο Χάροου ήταν πρώτος σκόρερ με 9 πόντους ενώ Μπουρούσης, Βασιλόπουλος και ΜακΛίν έμειναν σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 36-31, 56-42, 76-57

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ:(Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα), Παπαπέτρου 11 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φόστερ 9 (1), Γουάιτ 2, Σαντ-Ρος 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 3 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης 5 (1), Καλαϊτζάκης, Νέντοβιτς 11 (3/5 τρίποντα), Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπέντιλ 15 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ:(Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 2, ΜακΛίν 8 (2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 3, Γκρέι 8 (1/4 τρίποντα), Χάροου 9 (2/3 τρίποντα), Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 5 (2/8 σουτ), Μπουρούσης 5 (0/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος 6, Καράμπελας 3 (1), Κρόκετ 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/30 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 12/17 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 13/30 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 16/22 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 75-64

Μετά την αλλαγή προπονητή μεσοβδόμαδα για τον ΠΑΟΚ, ο “Δικέφαλος” πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα απέναντι στον Άρη με 75-64.

Εύκολα και από νωρίς οι παίκτες του νέου τεχνικού του ΠΑΟΚ Άρη Λυκογιάννη, έδειξαν την πρόθεση τους να επιβληθούν σε αυτό το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιώργος Τσαλμπούρης έχοντας 22 πόντους με 5/8 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Αντίθετα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κουζένογλου με 16 πόντους και Ντεκοζί με 13 πόντους όμως δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω η ομάδα του Καμπερίδη.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-35, 63-46, 75-64

ΠΑΟΚ:(Λυκογιάννης): Μπιτς 5 (2/8 σουτ), Λοβ 7 (3/7 σουτ, 4 ασίστ), Γκρίφιν 12 (3/8 σουτ), Κακλαμανάκης 6 (9 ριμπάουντ), Καμπερίδης 5 (1), Κονατέ 2, Τσαλμπούρης 22 (5/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Μαργαρίτης, Ιατρείδης, Παπαντωνίου 3 (1), Τέρνερ 7 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 6 (3/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΡΗΣ:(Καμπερίδης): Σούλερ 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 16 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσάλμερς 9 (1), Ντραγκίτσεβιτς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης, Φλιώνης, Χαριτόπουλος, Λιτλ 11 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 18/31 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 6/6 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/28 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 15/19 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 6 επιθετικά), 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ-ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 69-67

Ντέρμπι στην Πάτρα με τον Προμηθέα να επικρατεί στο τέλος του Κολοσσού με 69-67 χάρη στο δώρο Θοδωρή Ζάρα, ο οποίος υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ στα 16.7 δεύτερα της τελευταίας περιόδου και ενώ η αναμέτρηση ήταν ισόπαλη με 64-64 .

Ο Προμηθέας προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-6, όμως οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 34-35 παίζοντας το ίδιο εντυπωσιακά σε άμυνα και επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η αγωνία όμως στην τελική ευθεία και με το αντιαθλητικό του Ζάρα ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 69-67.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Αγκμπελέσε με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ και ακολούθησαν οι Αγραβάνης με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και Μάντζαρης με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τον Κολοσσό ο μοιραίος Ζάρας είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 35-36, 53-54, 69-67

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ:(Γιατράς): Αγκμπελέσε 18 (7/8 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Αγραβάνης 17 (0/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/13 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκάρετ 7 (3/8 σουτ), Χριστοδούλου, Μάντζαρης 15 (4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Λούντζης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίλερ 4 (2/8 σουτ), Ραντίτσεβιτς, Μαντζούκας 3 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: (Καντζούρης): Χάνας 3 (1/7 σουτ), Άρτις 10 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντριτς 10 (2), Τούμπα 5, Γκόινς 5, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καντέρ 8 (3/8 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπιλλής, Ζάρας 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 12/32 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 15/25 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 16/36 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 11/16 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη