Ασταμάτητη η Λέστερ, άλλο ένα στραβοπάτημα για την Άρσεναλ

Όσο η Λέστερ έπαιρνε μια άνετη νίκη κόντρα στην Μπράιτον και ανέβαινε στην 3η θέση της Πρέμιερ Λιγκ, η Άρσεναλ στραβοπατούσε και με την Μπέρνλι.

Η Λέστερ επικράτησε της Μπράιτον με σκορ 3-0 για την 12η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι ”αλεπούδες” καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ του Μάντισον και ένα του Βάρντι και κατέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο παίρνοντας μια πολύ εύκολη νίκη. Την ίδια ώρα, η Άρσεναλ ηττήθηκε με σκορ 0-1 από την Μπέρνλι φτάνοντας τα πέντε σερί παιχνίδια πρωταθλήματος που οι ”κανονιέρηδες” αγνοούν την νίκη.

Η Λέστερ ανέβηκε στην 3η θέση με 25 βαθμούς και κυνηγάει τις Τότεναμ και Λίβερπουλ που ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 26 βαθμούς. Η Μπράιτον έμεινε στην 16 θέση με 10 βαθμούς ενώ η αναπάντεχη νίκη της Μπέρνλι την ανέβασε στην 17η θέση με 9 βαθμούς.

Στην Άρσεναλ τα πράγματα πάνε πολύ άσχημα, αφού οι ”κανονιέρηδες” διανύουν μια από τις χειρότερες σεζόν τους τα τελευταία έτη, όντας στην 15η θέση με 13 βαθμούς.

Ο αγώνας :

Η Λέστερ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε τρία γκολ κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη από πολύ νωρίς.

Στο 27′ λεπτό ο Βάρντι βρέθηκε με την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά οι αμυνόμενοι της Μπράιτον τον είχαν κλείσει καλά, αναγκάζοντας τον να σπάσει την μπάλα έξω στον Μάντισον ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 41′ λεπτό. Ο Τζάστιν βρέθηκε στο ύψος του κόρνερ και πάσαρε στο σημείο του πέναλτι σημαδεύοντας τον Βάρντι, με τον φορ των ”αλεπούδων” να εκτελεί σωστά τον Ράιαν κάνοντας το 2-0.

Τρία λεπτά μετά ο Μάντισον χτύπησε ξανά και έκανε το 3-0. Ο μεσοεπιθετικός της Λέστερ πήρε την μπάλα ξανά από τον Βάρντι, έφερε την μπάλα στο αριστερό του πόδι και την έστειλε στο αριστερό παραθυράκι της εστίας κάνοντας το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ”αλεπούδες” κατέβασαν ταχύτητες, ωστόσο συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι.

Στο 71′ ο Φουκς προωθήθηκε σε μια στημένη φάση και όταν πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή δοκίμασε ένα δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία, όμως ο Ράιαν έκανε μια πολύ καλή απόκρουση.

Η Λέστερ συνέχισε να έχει κατοχή και να πιέζει, όμως δεν απείλησε ξανά και το παιχνίδι έληξε με το σκορ να είναι στο 3-0.

Σκόρερ : 27’+44′ Μάντισον, 41′ Βάρντι

Κίτρινες : 22′ Φουκς, 72′ Μπερν, 78′ Έβανς

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Φοφανά, Έβανς, Φουκς, Ολμπράιτον, Ντίντι (80′ Μεντί), Τίλεμανς, Τζάστιν, Πέρεθ (62′ Μπαρνς), Μάντισον (74′ Πρατ), Βάρντι

Μπράιτον (Πότερ): Ράιαν, Μπερν, Ντανκ, Ουάιτ, Φέλτμαν, Γκρος, Μπισουμά (73′ Μακ Άλιστερ), Τζαχανμπάκς (56′ Αλσάτε), Μωπαί, Μαρκ, Γουέλμπεκ (63′ Κόνολι)

Άρσεναλ – Μπέρνλι 0-1

Ο αγώνας :

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα κύλισε σε ομαλούς ρυθμούς με ελάχιστες φάσεις. Η Άρσεναλ είχε την μοναδική κλασσική στιγμή με τον Λακαζέτ στο 22′ λεπτό, όμως ο Πόουπ ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε το σουτ του Γάλλου επιθετικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ξεκίνησαν πολύ άσχημα για την Άρσεναλ αφού στο 60′ λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Τζάκα έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα αναγκάζοντας τον διαιτητή του αγώνα να του δείξει την κίτρινη κάρτα, ωστόσο με την βοήθεια του VAR ο Σκοτ αντιλήφθηκε πως το μαρκάρισμα ήταν τόσο σκληρό ώστε να αλλάξει την απόφαση του και να αποβάλει τον Τζάκα.

Στο 73′ λεπτό τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους ”κανονιέρηδες”. Η Μπέρνλι εκτέλεσε κόρνερ στο πρώτο δοκάρι και ο Ομπαμεγιάνγκ στην προσπάθεια του να απομακρύνει τον κίνδυνο με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το τελικό 0-1.

Σκόρερ : 73′ Ομπαμεγιάνγκ (αυτογκόλ)

Κίτρινες : 33′ Μπρέιντι, 71′ Μπεγερίν, 73′ Ελ Νενί

Κόκκινες : 60′ Τζάκα

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Γκαμπριέλ, Χόλντινγκ, Τιέρνι, Μπεγερίν (74′ Μέιτλαντ-Νάιλς), Ελ Νενί, Τζάκα, Σάκα, Γουίλιαν (82′ Ν’Κέτια), Λακαζέτ (61′ Θεμπάγιος), Ομπαμεγιάνγκ

Μπέρνλι (Ντάιτς): Πόουπ, Τέιλορ, Μι, Ταρκόφσκι, Λόουτον, Μπρέιντι, Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, ΜακΝίλ, Ροντρίγκεζ (57′ Μπαρνς), Γουντ (70′ Βίντρα)