Basket League: Άνετο πέρασμα από τη Νίκαια ο Παναθηναϊκός

Εύκολο απόγευμα στη Νίκαια επί του Ιωνικού είχε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 62-86 του Ιωνικού στη Νίκαια για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

Με πρώτο σκόρερ τον Λευτέρη Μποχωρίδη που σημείωσε 14 πόντους οι «πράσινοι» πήραν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, χωρίς να συναντήσουν μεγάλες δυσκολίες, στο ντεμπούτο του Νέιτ Γουόλτερς.

Με 13 πόντους τελείωσε το ματς ο Γκουντάιτις, 12 κι 7 ριμπάουντ είχε ο Γιώργος Παπαγιάννης. Από τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους κι 7 ριμπάουντ ενώ 15 είχε ο Αρσενόπουλος.

Yπόθεση λίγων λεπτών ήταν ο έλεγχος του ρυθμού από τον Παναθηναϊκό καθώς οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα αλλά από το τέλος της πρώτης περιόδου (17-11) κι έπειτα, οι «πράσινοι» έκαναν εύκολο το έργο τους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς, μέσα από την άμυνα τους άνοιξαν τον ρυθμό και βρήκαν λύσεις στην επίθεση, τη στιγμή που ο Ιωνικός δεν μπορούσε ν’ απειλήσει, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενου να κάνουν επιμέρους σκορ 31-15, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 22 πόντους (48-26).

Kάπως έτσι κύλησε η αναμέτρηση και στην επανάληψη με τους παίκτες του Κώστα Μέξα να συνεχίζουν την προσπάθεια. Μάλιστα, στην τελευταία περίοδο ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 14-5 μειώνοντας για λίγο τη διαφορά (70-55). Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε άμεσα από τον Λευτέρη Μποχωρίδη, με συνέπεια το υπόλοιπο του αγώνα να είναι τυπική διαδικασία με τους δύο προπονητές να κάνουν δοκιμές ενόψει της συνέχειας των αγωνιστικών τους υποχρεώσεων.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 26-48, 41-65, 62-86

Ιωνικός (Μέξας): Αρσενόπουλος 15 (3), Μαυροκεφαλίδης 20, Μάντζαρης 6 (2), Χόκινς 10 (2), Λέισι 6 (1), Σίμονς, Κιούσης, Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Οκεκουόγεν 1, Λόουτον 4.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π. 9, Γουόλτερς 4, Γουίλιαμς, Γκριγκόνις 9 (1), Γκουντάιτις 13, Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 14 (3), Άντριους 2, Καλαϊτζάκης Γ. 6, Πονίτκα 6, Χουγκάζ 3 (1), Μαντζούκας 8 (2).