Premier League: Γκέλα της Άρσεναλ, ήττα της Τότεναμ από την Νιούκαστλ

Η Σαουθάμπτον πήρε βαθμό από την Άρσεναλ και η Νιούκαστλ πέρασε από την έδρα της Τότεναμ.

Για την 13η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στη Σαουθάμπτον, ενώ η Νιούκαστλ πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Τότεναμ.

Στο Σαιντ Μέρις, η Άρσεναλ δεν μπόρεσε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Σαουθάμπτον και ήρθε ισόπαλη με 1-1. Οι “κανονιέρηδες” ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν κεφάλι στο σκορ με το σουτ του Γκρανίτ Τσάκα στο 11ο λεπτό, η φιλοξενούμενοι δεν καθάρισαν το παιχνίδι και του πλήρωσαν με το τέρμα του Άρμστρονγκ στο 65ο λεπτό που έδωσε το βαθμό στους “Άγιους”.

Στο Τότεναμ Χότσπερ Στέιντιουμ, η Νιούκαστλ επικράτησε με 1-2 της Τότεναμ και ανέβηκε στην τετάρτη θέση. Η ομάδα του Έντι Χάουι άνοιξε το σκορ με τον Γουίλσον στο 31ο λεπτό που έσκαψε τον Γιορίς και έκανε δύο τα τέρματα της με την ατομική προσπάθεια του Αλμιρόν. Η Τότεναμ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με την κεφαλιά του Χάρι Κέιν.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Άστον Βίλα στην επόμενη μέρα με τα την απόλυση του Τζέραρντ διέλυσε με 4-0 την Μπρέντφορντ, η Λέστερ πήρε μεγάλο διπλό με 0-4 της Γουλβς και η Φούλαμ νίκησε με 2-3 την Λιντς.

Νότιγχαμ Φόρεστ-Λίβερπουλ 1-0 (55′ Αβονίγι)

Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 3-0 (11′ Κάλβερτ-Λιούιν, 63′ Γκόρντον, 84′ ΜακΝιλ)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 3-1 (22′, 43′ πεν. Χάαλαντ, 75′ Ντε Μπρόινε-53′ Τροσάρ)

Τσέλσι-Μάντσεστερ Γ. 1-1 (87′ πεν. Ζορζίνιο-90’+ Κασεμίρο)

Άστον Βίλα-Μπρέντφορντ 4-0 (2′ Μπέιλι, 7′, 14′ πεν. Ινγκς, 59′ Γουότκινς)

Λιντς-Φούλαμ 2-3 (20′ Ροντρίγκο, 90′ Σάμερβιλ-26′ Μίτροβιτς, 74′ Ριντ, 84′ Γουίλιαν)

Σαουθάμπτον-Άρσεναλ 1-1 (65′ Σ. Αρμστρονγκ-11′ Τζάκα)

Γουλβς-Λέστερ 0-4 (8′ Τίλεμανς, 19′ Μπαρνς, 65′ Μάντισον, 79′ Βάρντι)

Τότεναμ-Νιούκαστλ 1-2 (31′ Γουίλσον, 40′ Αλμιρόν-54′ Κέιν)