Basket League: Μπρέικ με την πρώτη για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας πέρασε σαν άνεμος από το κλειστό των Άνω Λιοσίων και “έσπασε” την έδρα της ΑΕΚ.

Ο Προμηθέας νίκησε με εμφατικό τρόπο την ΑΕΚ, έκανε μπρέικ και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση των πλέι-οφ.

Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν άψογη απόδοση και μην αφήνοντας περιθώριο στην ΑΕΚ για να αντιδράσει έφτασαν στην νίκη και στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες ενώ μοίρασε διπλάσιες σχεδόν τελικές πάσες γεγονός που του επέτρεψε να κάνει σωστή διαχείριση της αναμέτρησης χωρίς να απειληθεί σοβαρά από την ΑΕΚ η οποία καλείται να πάει στην Πάτρα και να απαντήσει στο μπρέικ του Προμηθέα αν θέλει να μείνει ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση.

Η αναμέτρηση κρίθηκε για τον Προμηθέα στην τρίτη περίοδο όταν και πήρε διψήφια διαφορά στο τέλος την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών που πήραν σημαντικές λύσεις από τον Κέντρικ Ρέι (12 πόντοι) στην επιστροφή του από τον τραυματισμό, αλλά και τον Τζεράι Γκραντ (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Από 10 πόντους είχαν οι Χαντ, Φόστερ και Γ. Αγραβάνης. Για την ΑΕΚ ο Αντι Ράουτινς είχε 15 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο όπου σούταρε 5/5 τρίποντα, ενώ με 15 πόντους και 8 ασίστ τελείωσε ο Κίνο Κολόν. Με 14 πόντους τελείωσε το παιχνίδι ο Μπράιαν Ανγκόλα.

Ο Προμηθέας μπήκε στο παιχνίδι με καλύτερο ρυθμό και πήρε από την αρχή προβάδισμα (7-13 στο 4′) όμως γρήγορα η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στην επίθεσή της καταφέρνοντας να ισορροπήσει το παιχνίδι. Στο 8′ με δύο βολές του Ανγκόλα προσπέρασε με 18-17 , φτάνοντας και στο +4 (22-18) ένα λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Ωστόσο ο Προμηθέας απάντησε με σερί 7-0 κλείνοντας την περίοδο με προβάδισμα 25-22. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ παίρνοντας πόντους από την περιφέρεια (32-33 στο 15′) και με τα δύο τρίποντα των Φλιώνη και Χάμερ αλλά και τις βολές του Κολόμ προσπέρασε εκ νέου με 40-38 στο 28′. Ομως οι Πατρινοί με τρίποντα από τους Αντριτς και Γκίκα πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 44-42.

Η ΑΕΚ κατάφερε να παραμείνει ανταγωνιστική στο παιχνίδι μέχρι και το 26′ όταν ο Χάμερ μείωσε σε 52-54, καθώς η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους. Με ένα γρήγορο σερί 10-0 ο Προμηθέας άνοιξε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Ρέι να κάνει το 52-64 στο 28′, ενώ με δικό του τρίποντο στη λήξη της περιόδου διαμόρφωσε το 58-69. Το τρίποντο του Αντριτς στις αρχές της τέταρτης περιόδου έβαλε τους Πατρινούς μπροστά στο σκορ με 77-62 ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρέι έστειλε τη διαφορά στο +18 (63-81).

Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι άστοχη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο ενώ την ίδια στιγμή ο Προμηθέας είχε βρει ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Στο 34′ ο Γιάννης Αγραβάνης με πέντε σερί δικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά στο +22 (64-86), με τον Προμηθέα να συντηρεί τη διαφορά -παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ- ως και το φινάλε της αναμέτρηση σε διψήφια επίπεδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Τσαρούχα – Καλδίρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 42-44, 58-69, 82-95.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 15 (5/10 σουτ, 5/8 βολές, 8 ασίστ), Φλιώνης 3 (1), Ράουτινς 15 (5/8 τρίποντα), Κουζέλογλου 6 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Πετρόπουλος 9 (2), Ανγκόλα 14 (2/7 σουτ, 10/12 βολές), Φιλιππάκος 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 6 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χαντ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Σίμπσον 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Άντριτς 8 (2/2 τρίποντα), Φόστερ 10 (4/10 σουτ, 3 ριμπάουντ), Ρέι 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκραντ 14 (6/10 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 21 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γ. Αγραβάνης 10 (2/3 τρίποντα), Μπαζίνας.