Bundesliga: Νίκησε το Αμβούργο και παρέμεινε κατηγορία η Χέρτα

Η Χέρτα επικράτησε του Αμβούργου και παρέμεινε στη Bundesliga.

Για τα μπαράζ της Bundesliga, η Χέρτα νίκησε με 0-2 το Αμβούργο εκτός έδρας και παρά την ήττα της με 0-1 στο πρώτο ματς, πέτυχε την ανατροπή και παρέμεινε στη μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Βερολίνου πήρε κεφάλι στο σκορ με την κεφαλιά του Μπογιάτα στο 4ο λεπτό μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Πλάτενχαρντ και έφερε την κατάσταση στα ίσια.

Η Χέρτα Βερολίνου πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε στο 63ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή, ο Πλάτενχαρντ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Φερνάντες.

Σκόρερ: 4′ Μπογιατά, 63′ Φερνάντες

Κάρτες: 31′ Γιόβετιτς, 37′ Μπογιατά, 83′,96′ Τοσάρ

Αμβούργο: Φερνάντες, Χέγιερ, Βούσκοβιτς, Σχόνλαου, Μουχέιμ, Ρέις, Μεφέρ, Ρερ, Ζάτα, Κίτελ, Γκλατζέλ

Χέρτα Βερολίνου: Κρίστενσεν, Πέκαρικ, Μπογιατά, Κεμπφ, Πλάτενχαρντ, Σερντάρ, Ασκασίμπαρ, Τουσάρ, Μπόατενγκ, Μπελφόντιλ, Γιόβετιτς