Basket League: Έκανε το 2-1 ο Παναθηναϊκός

Προβάδισμα πρόκρισης για τους τελικούς των playoffs πήρε ο Παναθηναϊκός, νικώντας τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λάρισας με 94-82 στο ΟΑΚΑ, στον τρίτο αγώνα της ημιτελικής σειράς των playoffs της A1 Basket League.

Οι «Πράσινοι» έκαναν το 2-1 και πλέον την Κυριακή (5/6) έχουν την ευκαιρία στην έδρα των Θεσσαλών να πάρουν την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος του «Τριφυλλιού» ο Παπαπέτρου με 25 π. και ο Παπαγιάννης με 16 π, 10 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ από τη Λάρισα ξεχώρισαν ο Καράμπελας με 18 πόντους και ο Μούντι με 17π.

Οι «πράσινοι» επιστράτευσαν την άμυνα τους, προκειμένου να βάλουν από νωρίς τις βάσεις για την επικράτηση και προηγήθηκαν με 28-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 19 πόντους, δείχνοντας να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε στη συνέχεια, παρά την προσπάθεια του Μούντι.

Οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά, κάτι το οποίο έδωσε το δικαίωμα στον Βόβορα να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής. Παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» έφταναν σε μία άνετη επικράτηση, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν μέχρι το τέλος και κατάφεραν να μειώσουν, κλείνοντας το ματς με καλύτερη εικόνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης 16, Παπαπέτρου 25 (3), Γουάιτ 12, Νέντοβιτς 6, Μέικον 13 (1), Μποχωρίδης 4 (1), Κασελάκης 5 (1), Χουγκάζ, Έβανς 6, Μαντζούκας 3 (1).

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 7, Καράμπελας 18 (3), Μπέρζινς 10 (2), Μάριτς 2, Μούντι 17 (4), Χάντσον 16 (2), Τσαϊρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Γκριν 5, Ζάρας 3 (1), Παπαντωνίου 2