Nations league: Εμφατικές νίκες για Δανία, Ολλανδία και Αυστρία

Με ωραίο ποδόσφαιρο η Ολλανδία, η Δανία και η Αυστρία νίκησαν το Βέλγιο, τη Γαλλία και την Κροατία, αντίστοιχα.

Για την πρώτη αγωνιστική του Nations league, η Ολλανδία διέλυσε με 4-1 το Βέλγιο, η Δανία πήρε το διπλό με 2-1 την Γαλλία και η Αυστρία θριάμβευσε με 0-3 της Κροατίας.

Στις Βρυξέλλες, η Ολλανδία έκανε πλάκα στο Βέλγιο και νίκησε τους «Κόκκινους διαβόλους» με 1-4. Η Ολλανδία με πρωταγωνιστή τον Ντεπάι που πέτυχε δύο γκολ (51′, 66′) και άξιους συμπαραστάτες τους Μπέργκβάιν και Νταμφρις που πέτυχαν από ένα τέρμα στο 40′ και το 61′, με το Βέλγιο να μειώνει με τον Μπατσουαγί στο 93ο λεπτό.

Στο Παρίσι, η Γαλλία ηττήθηκε με 1-2 από τη Δανία και μπήκε με το αριστερό στην διοργάνωση. Ο Μπενζεμά έδωσε το προβάδισμα στους Γάλλους και ο Κορνέλιους με δύο γκολ στο 68′ και το 88′ πάγωσε την Γαλλία και οδήγησε την Δανία στο τρίποντο.

Στο Όσιγιεκ, η Αυστρία διέλυσε με 0-3 την Κροατία και ξεκίνησε δυναμικά στο Nations league. Ο Αρναούτοβιτς άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό, ο Γκρέγκοριτς στο 54ο λεπτό έκανε δύο τα τέρματα των Αυστριακών και ο Σάμπιτσερ τρία λεπτά αργότερα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Στα άλλα ματς, το Καζακστάν νίκησε με 2-0 το Αζερμπαϊτζάν, η Σλοβακία με 0-1 την Λευκορωσία, η Λετονία πέρασε εύκολο βράδυ κόντρα στην Ανδόρα και η Μολδαβία απέδρασε με 0-2 από το Λιχτενστάιν.

Αναλυτικά:

League A

1ος όμιλος

Κροατία-Αυστρία 0-3 (41΄ Αρναούτοβιτς, 54΄ Γκρέγκοριτς, 57΄ Σάμπιτζερ)

Γαλλία-Δανία 1-2 (51΄ Μπενζεμά – 68΄, 89΄ Κορνέλιους)

2ος όμιλος

Τσεχία-Ελβετία 2-1 (11΄, 58΄ Κούτστα – 44΄ Οκαφόρ)

Ισπανία-Πορτογαλία 1-1 (25΄ Μοράτα – 82΄ Ρικάρντο Όρτα)

3ος όμιλος

Ουγγαρία-Αγγλία 4/6 (19:00)

Ιταλία-Γερμανία 4/6 (21:45)

4ος όμιλος

Πολωνία-Ουαλία 2-1 (72΄ Καμίνσκι, 85΄ Σφιντέρσκι – 52΄ Γουίλιαμς)

Βέλγιο-Ολλανδία 1-4 (90+3΄ Μπατσουαγί – 40΄ Μπερχβάιν, 51΄, 66΄ Ντεπάι, 62΄ Ντάμφρις)

League B

1ος όμιλος

Αρμενία-Ιρλανδία 4/6 (16:00)

Σκωτία-Ουκρανία 21/9 (21:45)

2ος όμιλος

Ισραήλ-Ισλανδία 2-2 (25΄ Αμπάντα, 84΄ Βάισμαν – 42΄ Χέλγκασον, 53΄ Α. Σίγκουρντσον)