Basket League: Μεγάλη νίκη για το Λαύριο

Την νίκη της αγωνιστικής σημείωσε το Λαύριο το οποίο επικράτησε του Παναθηναϊκού στην σημαντικότερη νίκη της ιστορίας του.

Το Λαύριο με μία μαγική εμφάνιση έριξε στο καναβάτσο τον Παναθηναϊκό επικρατώντας των πρωταθλητών με 92-82 στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστική της Basket League και πρώτη για το 2021.

Η ομάδα του Νίκου Σερέλη μετά την νίκη της επι της ΑΕΚ επικράτησε και του Παναθηναϊκού και έφτασε τις 6 σερί νίκες στο πρωτάθλημα υποχρεώνοντας παράλληλα τους «πράσινους» στην πρώτη φετινή τους εντός των τειχών ήττα.

Η νίκη των γηπεδούχων ήταν απολύτως δίκαιη καθώς δεν φοβήθηκαν στιγμή το όνομα του Παναθηναϊκού ούτε όμως το έβαλαν κάτω όταν βρέθηκαν στο ημίχρονο να χάνουν με 11 πόντους(31-42) αλλά με άμυνα γρανίτη και με σωστές επιθετικές ενέργειες κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και χάρις στο εξαιρετικό τους τρίτο δεκάλεπτο να προηγηθούν και να βάλουν τις βάσεις για την νίκη.

Πέντε παίκτες του Λαυρίου σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που πλην των Ιωάννη Παπαπέτρου (19 πόντοι) και Νεμάνια Νέντοβιτς (19 πόντοι), δεν είχε άλλον σε καλή βραδιά.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η 3η περίοδος όταν το Λάυριο μετέτρεψε το εις βάρος του 48-55 στο 64-59 βάζοντας βάσεις νίκης.

Τα δεκάλεπτα9-19, 31-42, 64-59, 92-82.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 11 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μουράτος 17 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιαλό 21 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντέιβις 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γερομιχαλός 1 (3 ασίστ), Κόζι 18 (6/9 τρίποντα), Σάβατζ 5 (1), Άλστον, Περσίδης 4, Βουλγαρόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 4 (6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπαπέτρου 19 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Φόστερ 4, Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 5 (1/5 σουτ), Μποχωρίδης 8 (2), Κασελάκης, Νέντοβιτς 19 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Γουάιτ 10 (3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ).