Με σούπερ Ρονάλντο το πρώτο τρίποντο του 2021 για τη Γιουβέντους

Τεσσάρα με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο που έγινε Νο2 σκόρερ όλων των εποχών, ξεπερνώντας τον Πελέ.

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην Serie A, η Γιουβέντους νίκησε εύκολα με 4-1 την Ουντινέζε στο “Allianz Arena”.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε δύο φορές και βρίσκεται στη 2η θεση των σκόρερ όλων των εποχών στο ποδόσφαιρο, φτάνοντας τα 758 τέρματα στην καριέρα του και ξεπερνώντας τον Πελέ που είχε 757 τέρματα. Στο Νο1 βρίσκεται ο Γιόζεφ Μπίτσαν με 759 γκολ στην καριέρα του.

Στην 5η θέση και στο -10 από τη Μίλαν και την κορυφή είναι η Γιουβέντους, που την επόμενη αγωνιστική θα βρεθεί στο Μιλάνο κόντρα στην ομάδα του Στέφανο Πιόλι. Η ομάδα από το Τορίνο εχει 27 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ στην 12η θέση με 15 βαθμούς βρίσκεται η Ουντινέζε.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους μπήκε δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία με πλασέ του Ράμσεϊ στο 7ο λεπτό, το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Μούσο. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 10ο λεπτό, αλλά το τέρμα του Ντε Πολ ακυρώθηκε, μετά από χρήση του VAR.

Στο 31′ οι «μπιανκονέρι» άνοιξαν το σκορ’ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο που μπήκε στην περιοχή και σκόραρε με δυνατό σουτ για το 1-0.

Το πρώτο τρίποντο της Γιούβε για το 2021 “κλείδωσε” στο 49′ ο Κιέζα. Απίθανη πάσα του Ρονάλντο στον κενό χώρο και υπέροχο τελείωμα με το αριστερό, σε τετ α τετ από τον νεαρό Ιταλό, για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και 3ο τέρμα με τον Ράμσεϊ στο 51′, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Ουαλού, μετά από χρήση του VAR.

Τελικά η “Μεγάλη Κυρία” έκανε το 3-0 στο 70′. Μετά από πάσα του Μπςντανκούρ, ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε σε θέση βολής και νίκησε σε τετ α τετ τον Μούσο, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό τέρμα στο παιχνίδι.

Η Ουντινέζε είχε οριζόντιο δοκάρι, μετά από δυνατό σουτ του Ζέγκελαρ μέσα από την περιοχή, στο 73ο λεπτό. Τελικά ο Ολλανδός κατάφερε να σκοράρει στο 91′ κάνοντας το 3-1.

Το τελικό 4-1 στο πάρτι της Γιουβέντους διαμόρφωσε ο Πάολο Ντιμπάλα, στο 94ο λεπτό.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Ίντερ – Κροτόνε 6-2 (20′, 57′, 78′ Μαρτίνεζ, 31′ αυτ. Μαρόνε, 64′ Λουκάκου, 87′ Χακίμι / 12′ Ζανελάτο, 36′ Γκόλεμιτς

Αταλάντα – Σασουόλο 5-1 (11′ Ζαπάτα, 45′, 49′ Πεσίνα, 57′ Γκοζένς, 67′ Μουριέλ / 75′ Κίρικες)

Κάλιαρι – Νάπολι 1-4 (60′ Πέδρο / 25′, 62′ Ζιελίνσκι, 75΄Λοζάνο, 86′ Ινσίνιε)

Πάρμα – Τορίνο 0-3 (8′ Σίνγκο, 88′ Ίζο, 90+5′ Γκοτζάκ)

Ρόμα – Σαμπντόρια 1-0 (72′ Τζέκο)

Σπέτσια – Βερόνα 0-1 (75′ Ζακάνι)

Τζένοα – Λάτσιο 1-1 (58′ Ντέστρο / 15′ Ιμόμπιλε)

Φιορεντίνα – Μπολόνια 0-0

Μπενεβέντο – Μίλαν 0-2 (15′ Κεσιέ, 49′ Λεάο)

Γιουβέντους – Ουντινέζε 4-1 (31′, 70′ Κριστιάνο Ρονάλντο, 49′ Κιέζα, 90+4′ Ντιμπάλα / 90+1′ Ζέγκελαρ)