Basket League: Μεγάλα διπλά για Προμηθέα και Λαύριο, στη δεύτερη παράταση ο Κολοσσός Ρόδου την Περιστέρι

Το πρώτο μέρος της πρεμιέρας της Α1 Basket League περιλάμβανε τα διπλά του Προμηθέα στην Πυλαία και του Λαύριο στα Άνω Λιόσια, ενώ στη Ρόδο και μετά από 2 παρατάσεις ο Κολοσσός νίκησε το Περιστέρι.

H Basket League ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο χαρίζοντας συγκινήσεις και μεγάλα παιχνίδια.

Συγκεκριμένα με την νίκη και το διπλό στις αποσκευές τους φεύγουν τόσο ο Προμηθέας που άλωσε την Πυλαία όσο και του Λαύριο που νίκησε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων την ΑΕΚ. Τέλος στο πιο συναρπαστικό απο τα 3 ματς της πρεμιέρας ο Κολοσσός νίκησε, ύστερα από 2 παρατάσεις, το Περιστέρι.

ΑΕΚ-Λαύριο 93-98

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το Λαύριο πέτυχε σπουδαία νίκη επικρατώντας της ΑΕΚ με 98-93  με τους Καστανέδα, Μουρ, Χέλεμς να κάνουν ο,τι θέλουν την άμυνα των γηπεδούχων οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρούνε λύσεις.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα ήταν καλύτερη στο παρκέ καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα με το δεύτερο δεκάλεπτο όμως να ήταν και το πιο κομβικό καθώς χάρις στην ενέργεια που έβγαλε σε άμυνα και επίθεση έχτισε μια διαφορά που δεν μπόρεσε η ΑΕΚ να την καλύψει παρ όλη την προσπάθεια που κατέβαλε στην τελευταία περίοδο.

Παίκτης κλειδί για το Λαύριο ήταν ο ο Ζέιβιερ Καστανέδα που ήταν αυτός που καθάρισε την μπουγάδα στο τέλος για την ομάδα του Κώστα Μέξα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος, Μηλαπίδης, Χατζημπαλίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-28, 39-52, 64-76, 93-98

ΑΕΚ (Πλάθα): Χολ 2 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νετζήπογλου 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουζμίνσκας 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κώττας 5, ΜακΡέι 21 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Τίλμαν 21 (9/12 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ραντλ 13 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Καράμπελας 2, Φλιώνης 7 (1), Κουζέλογλου 2, Ματαλιωτάκης

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 19 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέλεμς 17 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 4, Καββαδάς 3, Θόρντον 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καστανέδα 26 (1/2 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6/7 βολές), Γκρόμοβς 2, Δεϊμέζης, Σπρίντζιος 3 (1), Παπαδάκης 7 (2/6 τρίποντα), Οικονομόπουλος

Κολοσσός – Περιστέρι bwin 104-93

Σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε μετά από 2 παρατάσεις το Περιστέρι με 104-93 ξεκινώντας με το δεξί και με θετικό πρόσημο την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα.

Για τους νικητές ο Γιόργκενσεν έκανε σπουδαίο ματς με 21 πόντους (5/10 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ, με τους Μπραΐκοβιτς (18 πόντους, 7 ριμπάουντ) και Πόλεϊ (19 πόντους, 5 ριμπάουντ) να βγαίνουν μπροστά στα κρίσιμα σημεία και να κάνουν την διαφορά.

Από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κορυφαίος ήταν ο “διπλός” Ράγκλαντ με 25 πόντους και 10 ασίστ, με τον Κένι Γουίλιαμς να ακολουθεί με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Χριστινάκης, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80, 86-86, 104-93.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 21 (5/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ). Ουτόμι 13 (4 ριμπάουντ), Μπραΐκοβιτς 18 (7 ριμπάουντ), Πόλεϊ 19 (5 ριμπάουντ), Περάντες 9 (14 ασίστ), Κολοβέρος 3, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 8, Χατζηνικόλας, Καμαριανός 2, Γόντικας 6, Σίμονς 5.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 25 (10 ασίστ), Πουλιανίτης 3, Γουίλιαμς 21 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Ζούγρης 4, Μήτρου-Λονγκ 16 (4 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χατζής, Χαντς 6, Κασελάκης 6, Ρένφρο 12 (4).

ΠΑΟΚ-Προμηθέας 80-95

Τέλος στο κλειστό της Πυλαίας ο Προμηθέας πέρασε σαν άνεμος σκορπώντας τον ΠΑΟΚ με 95-80.

Ο Προμηθέας έφτασε στην νίκη χάρις στο πολύ καλό του πρώτο δεκάλεπτο όταν και με άξονα την άμυνα του προηγήθηκε με 28-14 βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα της Πάτρας ήλεγχε την αναμέτρηση και είχε λύσεις σε όποια προσπάθεια και αν έκανε ο ΠΑΟΚ για να μπει στην αναμέτρηση

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Θεονάς, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-28, 38-51, 60-72, 80-95

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν (0/4 σουτ), ΜακΝίς 16 (7/8 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χάρισον 4 (2/8 σουτ), Φρίντρικσον 20 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Γκίλμορ 6 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσιακμάς 8 (2), Τσαϊρέλης 12 (3/8 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 14 (4/5 τρίποντα)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 7 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3 (1), Ετσενίκε 12 (4/5 δίποντα, 4/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Κούρουτς 8 (2), Χέιλ 32 (3/8 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέινολντς 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Μπαζίνας 3, Κόφι 8 (3/4 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καραγιαννίδης 6