La Liga: Ο Εν-Νεσίρι έσωσε τη Σεβίλλη στο τέλος

Με τέρμα στις καθυστερήσεις, η Σεβίλλη γλίτωσε την ήττα από τη Βαγιεκάνο

Η Σεβίλλη πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από τη Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», για την 9η αγωνιστική της La Liga.

Με γκολ του Εν-Νεσίρι στην τελευταία φάση του αγώνα, οι Σεβιγιάνοι πήραν τον βαθμό και γλίτωσαν την ήττα. Η Σεβίλλη έφτασε τους 8β, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους 13β.

Η ομάδα της Μαδρίτης, που συμπλήρωσε τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, «χτύπησε» δύο φορές μέσα σε ένα πεντάλεπτο (21΄-26΄) στο πρώτο ημίχρονο, με τους Οσκαρ Βαλεντίν και Αλβαρο Γκαρσία, αλλά δεν άντεξε ως το τέλος στην πίεση των γηπεδούχων.

Ο Σόου μείωσε στο 50΄ και στη συνέχεια οι Ανδαλουσιάνοι έπαιξαν… μονότερμα, έχασαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά γλίτωσαν την ήττα στο 96΄, με τον Μαροκινό επιθετικό να βρίσκει στόχο με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ράκιτιτς.

Nωρίτερα, η Μαγιόρκα ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Βαλένθια στο Σον Μόις. Ο Ροντρίγκεθ έβαλε μπροστά στο σκορ του γηπεδούχους μόλις στο 5’ λεπτό, με τις «νυχτερίδες» να φτάνουν στην ισοφάριση στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Λόπεθ.

Μπιλμπάο-Αλμερία 3-0 (10΄ Γκουρουθέτα, 63΄ Ντάνι Γκαρθία, 81΄ Σανσέτ)

Κάντιθ-Χιρόνα 0-1 (59΄ Αλέις Γκαρσία)

Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 4-0 (9΄, 54΄ Μπέλινγκχαμ, 65΄ Βινίσιους, 70΄ Χοσέλου)

Μαγιόρκα-Βαλένθια 1-1 (5΄ Ντάνι Ροντρίγκεθ – 48΄ Ντιέγκο Λόπεθ)

Σεβίλλη-Ράγιο Βαγεκάνο 2-2 (50΄ Σόου, 90+6΄ Εν Νεσίρι – 21΄ Βαλεντίν, 26΄ Αλβαρο Γκαρσία)