Basket League: Νίκη της ΑΕΚ στην Πάτρα με ρεσιτάλ Κολόμ

Ο Κίνο Κολόμ ήταν ο κορυφαίος για την ΑΕΚ στην νίκη επί του Προμηθέα στην Πάτρα στην επανεμφάνιση του Κιθ Λάγκφορντ.

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας με 89-85 τον Προμηθέα Πάτρας στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το αγωνιστικό πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής της Basket League.

Με την νίκη της αυτή η “Ένωση” πήγε στους 32 βαθμούς και εδραιώθηκε στην 4η θέση σε αντίθεση με τον Προμηθέα ο οποίος έχασε έδαφος στην μάχη για την τετράδα.

Η είδηση της αναμέτρησης ήταν η επανεμφάνιση με την φανέλα της ΑΕΚ του Κιθ Λάγκφορντ ο οποίος  μπήκε στη δεύτερη περίοδο του αγώνα και τον ολοκλήρωσε έχοντας 6 πόντους και μεγάλη συνεισφορά στο ματς.

Ο Κίνο Κολόμ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές και ο άνθρωπος εκείνος που με δικό του τρίποντο στο τέλος της αναμέτρησης υπέγραψε το ροζ φύλλο για την ΑΕΚ. Συνολικά ο Κολόμ πέτυχε 25 πόντους με 8/20 σουτ εντός πεδιάς και 6/7 βολές, μοίρασε 7 ασίστ και πήρε 5 ριμπάουντ.

Εξαιρετικός, επίσης, για την ΑΕΚ ήταν ο Δημήτρης Φλιώνης, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους με 4/4 βολές, 2/4 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Διακρίθηκε ακόμη από τους νικητές ο Γιάννης Κουζέλογλου που πέτυχε 16 πόντους με 7/10 σουτ εντός πεδιάς, ενώ πήρε και 6 ριμπάουντ.

Η Ένωση άρχισε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 15-6 στο 7’ με δύο τρίποντα των Κουζέλογλου και Κολόμ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας αντεπιτέθηκε και παρά την αποβολή του προπονητή του Ηλία Ζούρου για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές στο 15’, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (40-37) μετά από επιμέρους σκορ στην περίοδο 25-15.

Με τρίποντο του Τρέβις Σίμπσον οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 53-46 στο 25’ του ματς, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με σερί 7-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ανδρέα Πετρόπουλου και ισοφάρισε σε 53-53 λίγο πριν το 27’.

Η Ένωση με δύο σερί τρίποντα των Κολόμ, Άντι Ράουτινς, πήρε το προβάδισμα με 72-69, 6’ και 50’’ πριν την λήξη της συνάντησης και το κράτησε έως το τελικό σφύριγμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τσολάκος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 40-37, 62-62, 85-89

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Γκραντ 12 (6/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκάντι 11 (4/8 δίποντα), Αγραβάνης Δ 12 (4/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγραβάνης Γ 3, Σίμπσον 8 (1), Λάγιος 1, Άντριτς 14 (3/4 δίποντα), Βασιλείου, Φράνκαμπ 24 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Μπαζίνας, Τανούλης

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 25 (5/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Φλιώνης 17 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ράουτινς 6 (2), Μαυροειδής 6, Κουζέλογλου 16 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 6 (3/5 δίποντα), Πετρόπουλος 10 (3/5 τρίποντα), Κόνιαρης 3