Basket League: Πάτησε γκάζι στο τέλος ο Ολυμπιακός και νίκησε την Καρδίτσα

Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του και νίκησε την Καρδίτσα.

Αν και έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Καρδίτσας με 85-73, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League.

Βασιζόμενοι στην περιφερειακή τους ευστοχία οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια διαφορά 6π. (21-15) στο 8’, όμως, στην πραγματικότητα δεν κατάφεραν ποτέ να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η Καρδίτσα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη, τις κακές επιθετικές επιλογές της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα και κυρίως την δική της απόλυτη υπεροχή στα ριμπάουντ (11-22 στο α’ μέρος), έφερε τα πάνω κάτω (21-26) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου (39-41).

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι αναποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να παραμένουν σταθερά σε θέση οδηγού (51-55). Ωστόσο, στο τελευταίο δίπλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν να… ξυπνούν. Πίεσαν στην άμυνα, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και έκλεισαν την 3η περίοδο στο +5 (62-57). Και δεν σταμάτησαν εκεί. Με καλή άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και επιθετικές αιχμές τους Μόουζες Ράιτ και Μιχάλη Λούντζη, αύξησαν τις αποστάσεις στους 16π. (81-65) στο 38’ και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73.