Bundesliga: Ρεκόρ ο Χάρι Κέιν, πεντάρα η Μπάγερν Μονάχου

Με τον Χάρι Κέιν να σπάει όλα τα ρεκόρ, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με 2-5 τη Ντάρμσταντ.

Για την 26η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε με 2-5 την Ντάρμσταντ με τον Κέιν να γίνεται ο πρώτος παίχτης που πετύχει πάνω από 30 γκολ στην πρώτη χρονιά στην κορυφαία κατηγορία του Γερμανικού ποδοσφαίρου.

Οι Βαυαροί βρέθηκαν πίσω από τον Στάρκε στο 28ο λεπτό. Η απάντηση ήταν άμεση με τον Μουσιάλα να ισοφαρίζει στο 36′ και τον Κέιν στο 45+1′ να δίνει το προβάδισμα στην Μπάγερν. Ο Μουσιάλα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 64′ έκανε το 1-3 και ο Γκνάμπρι δεκά λεπτά αργότερα σκόραρε για τέταρτη φορά για τους φιλοξενούμενους. Ο Τελ στο 93ο λεπτό έγραψε το 1-5 με τον Γουίλεμσον στο 95′ να υπογραφεί το τελικό αποτέλεσμα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Άουγκσμπουργκ έφυγε με το διπλό (1-3) από το Βογκσβάγκεν Αρίνα επί της Βόλφσμπουργκ, η Μάιντς πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπόχουμ με 2-0 και ανέβηκε στην θέση των πλέι άουτ.

Το τρίποντο πήρε η Ουνιόν Βερολίνου με 2-1 κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης, ενώ η Στουτγάρδη συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στο Χοφενχάιμ που πέρασε σαν σίφουνας με 0-3.

Ισόπαλο βγήκε το ματς της Χάιντενχάιμ με τη Γκλάντμπαχ με 1-1.

Κολωνία-Λειψία 1-5 (18΄ Ανταμιάν – 15΄ Σίμονς, 63΄, 67΄ Οπέντα, 70΄ Χαϊντάρα, 82΄ Πόουλσεν)

Ουνιόν Βερολίνου-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (50΄ Βερτέσεν, 52΄ Ααρονσον – 63΄ Βάισερ)

Βόλφσμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 1-3 (9΄ Βίμερ – 45΄+3 Μάιερ, 61΄,79΄ Γιάκιτς)

Μάιντς-Μπόχουμ 2-0 (45΄+3 πεν, 71΄ Μπούρκαρτ)

Χαϊντενχάιμ-Γκλάντμπαχ 1-1 (66΄ Ντίνκσι – 9΄ Χακ)

Ντάρμστατ-Μπάγερν Μονάχου 2-5 (28΄ Σκάρκε, 90΄+5 Βίλχελσον – 36΄, 64΄ Μουσιάλα, 45΄+1 Κέιν, 74΄ Γκνάμπρι, 90΄+3 Τελ)

Χοφενχάιμ-Στουτγκάρδη 0-3 (16΄ Μιλό, 45΄+1 Γκιρασί, 68΄ Λέβελινγκ)