Basket League: Πέρασε και από την έδρα της ΑΕΚ ο Ολυμπιακός

Νικηφόρα από την έδρα της ΑΕΚ πέρασε ο Ολυμπιακός για τη Basket League.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΚ με 92-80, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και συνέχισε το νικηφόρο σερί του στην Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν από το ξεκίνημα τον ρυθμό της αναμέτρησης και παρά τα όχι και τόσο καλά ποσοστά τους από την περιφέρεια (είχαν 3/10 τρίποντα στην πρώτη περίοδο), κατάφεραν με καλή κυκλοφορία της μπάλας και επιθετικές αιχμές τους Κώστας Παπανικολάου και Νάιτζελ Γουϊλιαμς-Γκος να πάρουν μια διαφορά 9π. (12-21 στο 9’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 6π. (16-23) στο 10’, όμως, με πιεστική άμυνα, ακόμη καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ και καλές επιλογές στην επίθεση, ο Ολυμπιακός «εκτόξευσε» τον δείκτη της διαφοράς στο 15’ (23-38). Η ΑΕΚ, ωστόσο, αντέδρασε, έπαιξε σκληρή άμυνα και με ένα επί μέρους σκορ 12-2, πλησίασε στους 5π. (35-40) στο 18’. Με την επιστροφή των Άλεκ Πίτερς και Κώστα Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο και έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο στο +10 (39-49).

Με καλή άμυνα και τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και στις δύο πλευρές του γηπέδου, οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν τις αποστάσεις τους 17π. (52-69) στο 29’. Ωστόσο, στην συνέχεια έχασαν την συγκέντρωσή τους και μαζί τον δρόμο για το καλάθι, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βγάλει και πάλι αντίδραση και με ένα επί μέρους σκορ 20-7 να μειώσει στους 4π. (72-76) στο 36’. Ως, εκεί, όμως… Ο Νάιτζελ Γουϊλιαμς-Γκος κράτησε «όρθιο» τον Ολυμπιακό και ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο 1:35 για τη λήξη «καθάρισε» την υπόθεση νίκη (74-84).

Δεκάλεπτα: 16-23, 39-49, 57-71, 80-92.