Βόλος-Ατρόμητος: Καθάρισαν με Αντζιέλσκι οι Περιστεριώτες

Συνεχίζει το αήττητο σερί ο Ατρόμητος, καθώς έφυγε νικητής από την έδρα του Βόλου

O Ατρόμητος νίκησε 1-2 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό, σε αναμέτρηση για τη 17η αγωνιστική της Super League 1.

H ομάδα του Περιστερίου παραμένει αήττητη υπό τις οδηγίες του Σάσα Ιλιτς (πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες) και ανέβηκε στην 7η θέση της κατάταξης.

Ο Κάρολ Αντζιέλσκι πέτυχε και τα δύο γκολ του αγώνα για τους φιλοξενούμενους, στο 25΄ με κεφαλιά και στο 59΄ με πέναλτι. Από την άλλη, η θεσσαλική ομάδα μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Μωραϊτη και υπέστη στην τρίτη σερί ήττα της.

Μετά από ένα πρώτο 20λεπτο, όπου τα μόνα αξιοσημείωτα γεγονότα ήταν ένα γκολ του Μωραϊτη που ακυρώθηκε ως οφσάιντ (και προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες στους γηπεδούχους, που μάλιστα έβγαλαν ανακοίνωση στο ημίχρονο, κάνοντας λόγο για «αλλοίωση αποτελέσματος») και η αναγκαστική αλλαγή του Μύγα που τραυματίστηκε, ο Ατρόμητος πήρε τα ηνία της αναμέτρησης.

Η κεφαλιά του Ασεβέδο στο 22΄ σταμάτησε στο δοκάρι (αφού βρήκε και σε παίκτη του Βόλου) και το δυνατό σουτ του ίδιου ποδοσφαιριστή στο 24΄ υποχρέωσε τον Κόστιτς σε δύσκολη απόκρουση. Το κόρνερ που προέκυψε το εκτέλεσε ο Γιουμπιτάνα και ο Αντζιέλσκι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 25΄.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους σε μία ωραία αντεπίθεση στο 37΄, όμως ο Αντζιέλσκι, αν και είχε όλο το τέρμα μπροστά του, «σημάδεψε» τον Κόστιτς.

Η θεσσαλική ομάδα είχε μία κεφαλιά του Γκαρσία από καλή θέση στο 30΄, που κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος διατήρησε τον έλεγχο και στο 59΄ διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Αντζιέλσκι να ευστοχεί στο πέναλτι που καταλογίστηκε, σε μαρκάρισμα του Κόμπα στον Βαλένσια.

Από κει και μετά οι παίκτες του Σάσα Ιλιτς διαχειρίστηκαν σωστά το ματς και «κλείδωσαν» τη νίκη, αφού το μόνο που κατάφερε ο Βόλος ήταν να μειώσει στο 7ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Μωραϊτη.

Κίτρινες: Γκλάβτσιτς, Τάχατος, Μπερτόλιο – Ντε Μποκ, Βαλένσια, Ερλινγκμαρκ

ΒΟΛΟΣ (Ανχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Ασλανίδης, Σιέλης, Καλογερόπουλος (46΄ Τάχατος / 56΄ Μπερτόλιο), Μύγας (10΄ Λούνα), Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ, Γκαρσία, Κόμπα (59΄ Κίτσος), Ντέλετιτς, Μωραϊτης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ιλιτς): Τσιντώτας, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Κούντε, Φριντζόνσον (40΄ Ερλινγκμαρκ), Εντερ Γκονζάλεθ (82΄ Κουέν), Γιουμπιτάνα (83΄ Ντιρκς), Βαλένσια, Αντζιέλσκι (65΄ Βέργος)