Basket League: Πήρε το ντέρμπι των “δικεφάλων” η ΑΕΚ

Με buzzer beater του Κιθ Λάνγκφορντ στο τέλος της παράτασης, η ΑΕΚ έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Θεσσαλονίκη.

Νικήτρια στο ντέρμπι “δικεφάλων” ήταν η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 85-87 στην παράταση, ύστερα από το 74-74 της κανονικής διάρκειας, για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όταν κατάφερε να επιστρέψει από το -8 (71-63) του 36’ και με δύο τρίποντα του Τζος Κάρτερ και δύο καλάθια του Λοβ να προσπεράσει με 74-71 με 43’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου και ύστερα από επιμέρους σκορ 11-0.

Στην επίθεση της ΑΕΚ, ωστόσο, ο Ντάριλ Μέικον με τρίποντο ισοφάρισε (74-74), ενώ το σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα από την γωνία του Μπο Μπιτς ήταν άστοχο με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στην παράταση.

Με 18″ να απομένουν για την λήξη του έξτρα πενταλέπτου ο Ζερμέιν Λοβ είχε ισοφαρίσει σε 85-85 για τους γηπεδούχους.

Και στο τέλος, ο Κιθ Λάνγκφορντ με buzzer beater έκανε το 85-87 δίνοντας στους “κιτρινόμαυρους” τη νίκη.

Ωστόσο, προέκυψε πρόβλημα με τον Μάρκους Σλότερ, ο οποίος σε μια ανύποπτη φάση του δεύτερου δεκαλέπτου, φάνηκε να «κολλάει» το πόδι του με αποτέλεσμα να αποχωρήσει υποβασταζόμενος. Οι πρώτες εκτιμήσεις δεν είναι ανησυχητικές, ωστόσο τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν στις εξετάσεις που θα κάνει ο Αμερικανός με την επιστροφή της αποστολής στην Αθήνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 52-57, 74-74 (κ.α.), 85-87.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 8 (3/9 σουτ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκρίφιν 17 (5/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 5 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 15 (5/6 δίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 4, Μπιτς 5 (1), Κονατέ 4, Τσαλμπούρης, Παπαντωνίου, Κάρτερ 27 (1/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 7/8 βολές), Τέρνερ

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (3/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 16 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Γόντικας, Μωραΐτης 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2), Μέικον 18 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κατσίβελης 8, Μαυροειδής 6, Ρογκαβόπουλος 7 (2), Κίνγκσλεϊ 5 (1), Σλότερ