Απέφυγε την γκέλα στο 90′ η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης στο τέλος πήρε τη νίκη κόντρα στην Αλαβές, ενώ νωρίτερα ισόπαλο έληξε το Αλαβές – Κάντιθ.

Για την 27η αγωνιστική της Primera Division, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στο 90′ την Έλτσε με 2-1 και στη Βιτόρια Αλαβές και Κάντιθ μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο τελικό 1-1.

Στο Αλφρέντο Ντι Στέφανο η Ρεάλ Μαδρίτης με ανατροπή στο 90ο λεπτό νίκησε την Έλτσε με 2-1 και διατηρεί τις ελπίδες της για το πρωτάθλημα.

Η Έλτσε πήρε το προβάδισμα στο 61ο λεπτό με την κεφαλιά του Κάλβο από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Μορένο.

Η Ρεάλ απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο 73′, ο Μπενζεμά έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μόντριτς.

Η Βασίλισσα ολοκλήρωσε την ανατροπή με το δεύτερο τέρμα του Μπενζεμά στο 90′. Ο Γάλλος πήρε την πάσα του Ροντρίγκο και πλάσαρε ιδανικά για το 2-1.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τη Ρεάλ στη δεύτερη θέση με 57 βαθμούς και ένα παιχνίδι περισσότερο από την πρωτοπόρο Ατλέτικο ενώ η παρέμεινε στην 17η θέση με 24 βαθμούς.

Αλαβές- Κάντιθ 1-1

Στη Βιτόρια, Αλαβές και Κάντιθ έμειναν ισόπαλες με 1-1 σε ένα παιχνίδι απόλυτα ισορροπημένο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χοσέλου στο 36ο λεπτό. Εντέλει, η Κάντιθ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με ακόμα μία εκτέλεση πέναλτι αυτή την φορά από τον Άλεξ που έστειλε στην απέναντι γωνία τον Πατσέκο.

Με αυτόν τον βαθμό η Αλαβές έφτασε τους 23 βαθμούς και την 18η θέση, ενώ η Κάντιθ ανέβηκε στην 13η με 29.