Basket League: Πρώτες νίκες για Απόλλωνα Πάτρας και Κολοσσό Ρόδου, δύσκολα ο ΠΑΟΚ

Έκαναν «σεφτέ» ο Απόλλωνας Πάτρας και ο Κολοσσός Ρόδου, δύσκολα νίκησε το Λαύριο ο ΠΑΟΚ

Για την 3η αγωνιστική της A1 Basket League, τις νίκες πήραν ο Απόλλωνας Πάτρας, ο Κολοσσός Ρόδου και ο ΠΑΟΚ.

Κολοσσός Ρόδου- Προμηθέας Πάτρας 69-67

Με καλάθι του Μαρκίς Τιγκ πέντε δέκατα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, ο Κολοσσός νίκησε με 69-67 τον Προμηθέα στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο.

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, έπειτα από καλάθι του Τιγκ στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Με εξαιρετική άμυνα και πρώτο σκόρερ τον Σταρκς (22 πόντοι) οι «θαλασσί» έκαναν την ανατροπή απέναντι στον Προμηθέα που είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με κορυφαίο τον Γιανγκ που σταμάτησε στους 21 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67

Κολοσσός (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 22 (3), Χρυσικόπουλος 8, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 2, Γιαννόπουλος 9, Μορέιρα 13, Όσμπορν (1), Μπιλλής 2, Τιγκ 8, Στεφάνοβιτς.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γιανγκ 21 (3), Μουράτος, Κακλαμανάκης 7, Σίμπσον 7 (1), Κουλμπόκα 2, Κάουαν 5, Ντάνγκουμπιτς 4 (1), Κοντίτ 10, Τσαϊρέλης 7, Γκίκας 4.

Απόλλων Πάτρας- Καρδίτσα 70-70 (78-72)

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Απόλλωνας Πάτρας που επικράτησε στην παράταση της Καρδίτσας με 78-72 (κ.α. 70-70).

Πρώτος σκόρερ για τους Πατρινούς, που έκαναν την πρώτη φετινή τους νίκη, ήταν ο Τέιλορ με 24 πόντους ενώ για την Καρδίτσα ο Μπέιτμον σημείωσε 14 πόντους.

Ο Απόλλωνας Πάτρας προηγήθηκε με 13 πόντους (60-47) στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά χρειάστηκε την παράταση για να καταβάλει την αντίσταση της μαχητικής Καρδίτσας (78-72, κ.α. 70-70) και να πετύχει την πρώτη νίκη του τη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70, 78-72

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Ντέιβις 13 (1), Μπόγρης 9, Καράμπελας 7 (2), Καλχούν 6 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Γκρίφιν 7 (1), Βησσαρίου, Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 9 (2), Τέιλορ 24 (5), Κογιόνης.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μπόχαϊμ 5 (1), Μπέιτμον 14, Χάντερ 12 (2), Αγραβάνης 9 (1), Ντελόριε 13, Πρίτζετ 8, Αθηναίου 3 (1), Τσύκας, Γόντικας, Γκάμπροβσεκ 8.

Λαύριο- ΠΑΟΚ 70-75

Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν νικηφόρα με 70-75 από την έδρα της ομάδας του Χρήστου Σερέλη, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 2-1 και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην τρίτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Μέχρι και το τελευταίο περίπου λεπτό της αναμέτρησης στο Λαύριο ο Τζέιλεν Ράιλι δεν είχε καταφέρει να σκοράρει εντός παιδιάς μετρώντας 0/9 σουτ. Ωστόσο στο τελευταίο ενάμισι λεπτό ευστόχησε σε δύο τρίποντα αλλά και ένα ζευγάρι βολών «υπογράφοντας» τη νίκη του ΠΑΟΚ.

Ο Γιανίκ Φράνκε ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους για τους νικητές, που είχαν ακόμη τον Χρήστο Σαλούστρο με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά και τον Νέιτ Ρένφρο με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο Αρ Τζέι Κόουλ τελείωσε με 14 πόντους, ο Σάβιον Φλαγκ με 12 ενώ οι Αλέξανδρος Νικολαΐδης και Σαχίντ Ντέιβις σημείωσαν από 11.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75

Λαύριο (Σερέλης): Φλαγκ 12 (2), Κόουλ 14, Αλ. Νικολαΐδης 11 (1), Ντέιβις 11 (1), Κουάθ 3, Ντούραμ 5, Πιλάβιος, Ζάρας 5 (1), Γερομιχαλός 9 (1).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (2), Ράιλι 10 (2), Μαργαρίτης 8, Σαλούστρος 13 (3), Ρένφρο 11, Ντάρκο – Κέλι 2, Τσιακμάς, Χαντς 8, Πόλι 2, Σλαφτσάκης 3, Καμπερίδης.