Basket League: Σπουδαίο διπλό του Άρη στην Νίκαια

Με την νίκη έφυγε από το κλειστό της Νίκαιας ο Άρης που επικράτησε του Ιωνικού.

Ο Άρης νίκησε εκτός έδρας τον Ιωνικό με 97-90 στην παράταση για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Η αναμέτρηση εύκολα κερδίζει τον τίτλο της κορυφαίας για την 9η αγωνιστική καθώς η εξέλιξη της ήταν και συναρπαστική αλλά και συγκλονιστική με το τέλος να βρίσκει την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να παίρνει το ροζ φύλλο και να ανεβαίνει στο 6-3 σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που υποχώρησαν στο 2-3.

Ο Άρης έφτασε στην νίκη χάρις στον Βασίλη Τολίοπουλο ο οποίος όταν η μπάλα έκαιγε δήλωσε παρών οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην νίκη.

Ο Έλληνας γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους με τον Νότε να τον συμπληρώνει άψογα με 24 πόντους. Από τον Ιωνικό ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σημείωσε 31! πόντους που όμως δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να φέρουν την νίκη στην ομάδα της Νίκαιας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κατραχούρας, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79 (κ.α.), 90-97

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Χάμιλτον 6 (2/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη σε 36 λεπτά), Μαυροκεφαλίδης 31 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάντζαρης 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη σε 37 λεπτά), Χόκινς 8 (2), Λέισι 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέμπης, Νούνιεθ-Καστίγιο 11 (1), Σίμονς 4, Αρσενόπουλος 7 (1), Παρκς

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 1, Γκούντγουιν 18 (9/13 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 26 (4/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Νότε 24 (6/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Νετζήπογλου 3 (1), Μήτρου-Λονγκ 15 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σανόγκο 9, Σχίζας 1, Καββαδάς, Φίλλιος, Χάγκινς