Basket League: Βρήκε τις λύσεις μέσα από την άμυνα ο Κολοσσός και νίκησε την ΑΕΚ

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε την ΑΕΚ στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική της Basket Legue.

Ο Κολοσσός Ρόδου βρήκε μέσω της άμυνας τις λύσεις και έφτασε στην νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με 71-67 στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το αγωνιστικό πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Tα «κλειδιά» της επικράτησης των «θαλασσί», που υποχρέωσαν την Ένωση στην δεύτερη ήττα της στο 31ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα, ήταν η εξαιρετική άμυνα και η υπεροχή τους στα ριμπάουντ. Ο Κολοσσός H Hotels πήρε 24 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 10 της ΑΕΚ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τι Τζέι Σταρκς, που πέτυχε 25 πόντους με 5/10 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και μοίρασε 6 ασίστ και τον ακολούθησε σε απόδοση ο πρώην «Ενωσίτης» Χάρης Γιαννόπουλος ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το ματς κρίθηκε στην τελευταία περίοδο στην οποία ο Σταρκς πέτυχε 14 πόντους με 4 τρίποντα. Με δύο σερί τρίποντα του Σταρκς και ένα του Μαρκίς Τιγκ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Κολοσσός H Hotels ξέφυγε με 60-54, 6’ και 53’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σταρκς οι «θαλασσί» μπήκαν στο τελευταίο εξάλεπτο του αγώνα στο +6 (63-57). Με δύο βολές του Κάμερον ΜακΓκριφ και ένα τρίποντο του Τιμ Φρέζιερ η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο (63-62) στο 36’.

Ο Σταρκς, όμως, συνέχισε το ρεσιτάλ και με καλάθι και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα διατήρησε το προβάδισμα του Κολοσσού H Hotels (68-65 στο 37’).

Ο Κρις Κόφεϊ με τρίποντο και εκείνος, πέτυχε το καθοριστικό σουτ της αναμέτρησης με 1’ και 31’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και έφερε τους γηπεδούχους στο +5 (71-66).

Με το σκορ 71-67 και 22’’ πριν το τέλος, ο Γιανίκ Μορέϊρα, επίσης πρώην παίκτης της Ένωσης, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από άστοχη προσπάθεια του Σταρκς και ο Χάρης Γιαννόπουλος με δύο βολές… σφράγισε την επικράτηση του Κολοσσού H Hotels (73-67 με 15’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Κατραχούρας, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (4/11 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Κόφι 10 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 6 (5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 1, Γιανναόπουλος 17 (5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Μορέιρα 6 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 6 (8 ριμπάουντ), Ντίξον, Μπιλλής, Ιορδάνου, Τιγκ 2

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 15 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Φλιώνης 2, ΜακΓκριφ 8 (0/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μάντσεν 6, Γουίλιαμς 10 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 4, Μίτσελ 10 (3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Στρέλνιεκς 12 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα)