Mundial 2022: Έκανε το 2Χ2 η Βραζιλία κόντρα στην Ελβετία

Με τέρμα του Κασεμίρο στο 83′, η Βραζιλία πήρε τη νίκη κόντρα στην Ελβετία

Η Βραζιλία πήρε το εισιτήριο για την φάση των “16” του Μουντιάλ καθώς επικράτησε με 1-0 κόντρα στην Ελβετία και κατέκτησε την πρώτη θέση του 7ου ομίλου του Παγκόσμιου Κυπέλλου στο Κατάρ.

H «Σελεσάο» χρειάστηκε το φοβερό γκολ του Κασεμίρο στο 83ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση των Ελβετών. Με το «τρίποντο» αυτό η ομάδα του Τίτε «έγραψε» το 17ο παιχνίδι αήττητη σε φάση ομίλων, κάτι που δεν έχει καταφέρει ποτέ ξανά στο παρελθόν καμία ομάδα.

Οι Βραζιλιάνοι έκαναν το 2Χ2 μετά τη νίκη τους και έφτασαν τους 6β, η Ελβετία παρέμεινε στους 3β με τη νίκη της με 1-0 κόντρα στο Καμερούν, ενώ Σερβία και Καμερούν πήραν από έναν βαθμό στο μεταξύ τους 3-3.

Η Βραζιλία είχε την υπεροχή στο παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Ζόμερ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε αλλάξει στην επανάληψη, όπως και η διάθεση των παικτών να παίξουν καλύτερο ποδόσφαιρο. Έτσι στο 63΄ ο Βινίσιους έφυγε από κανονική θέση, πλάσαρε υποδειγματικά τον Ζόμερ, αλλά οι πανηγυρισμοί των Βραζιλιάνων κράτησαν μερικά δευτερόλεπτα καθώς το γκολ δε μέτρησε. Η φάση εξετάστηκε στο VAR κι όπως διαπιστώθηκε στο ξεκίνημά της και πριν η μπάλα φτάσει στον Βινίσιους, ο Ρισάρλισον ήταν εκτεθειμένος.

Η λύτρωση για τους Νοτιοαμερικάνους ήρθε στο 83ο λεπτό με τη συνεργασία Βινίσιους και Ροντρίγκο, ο Κασεμίρο έγινε αποδέκτης της μπάλας και με γυριστό σουτ με το εξωτερικό άφησε άγαλμα τον τερματοφύλακα της Ελβετία και έδωσε την πολυπόθητη νίκη στην Σελεσάο.

Κίτρινες : Φρεντ – Ρίντερ

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Μιλιτάο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο (86΄ Τέλες), Πακετά (46΄ Ροντρίγκο), Κασεμίρο, Φρεντ (58΄ Μπρούνο Γκιμαράες), Ραφίνια (73΄ Άντονι), Βινίσιους, Ρισάρλισον (73΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς)

Ελβετία (Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ (86΄ Φρέι), Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τσάκα, Σο (76΄ Εμπισερ), Βάργκας (58΄ Φερνάντες), Ρίντερ (58΄ Στέφεν), Εμπολό (76΄ Σεφέροβιτς)