Μπασκόνια-Ολυμπιακός: “Τρένο” στην κορυφή οι “ερυθρόλευκοι”

Προελαύνει ο Ολυμπιακός που έφυγε με άλλο ένα διπλό από την Ισπανία, αυτή τη φορά από την έδρα της Μπασκόνια.

Ακόμη μια νίκη επί ισπανικού εδάφους πήρε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 91-97 της Μπασκόνια στη Βιτόρια για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν τη “διαβολοβδομάδα” με δύο νίκες επί ισπανικού εδάφους, ενώ έχουν το “4 στα 4” στην Ευρωλίγκα (και το αήττητο σε όλες τις διοργανώσεις μέχρι τώρα).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ιδανικά. Πίεσαν στην άμυνα, κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα στην επίθεση και «έχτισαν» με το… καλησπέρα μια διαφορά 18π. (8-26 στο 8’). Η ομάδα μας έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +16 (16-32), όμως, η Μπασκόνια δεν άργησε να περάσει στην αντεπίθεση. Με επιθετική αιχμή τον Σεντεκέρσκις και βασικό της όπλο της την σκληρή της άμυνα, οδήγησε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σε λάθη και κακές επιθετικές επιλογές και έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Πιο συγκεκριμένα, για πρώτη φορά προσπέρασε 59’’ για το τέλος της 2ης περιόδου, ενώ έκλεισε το πρώτο μέρος στο +5 (47-42).

Η Μπασκόνια άνοιξε πυρ από την περιφέρεια και αύξησε τις αποστάσεις στους 10π. (67-57), όμως, ο εκπληκτικός Σάσα Βεζένκοφ τους πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και κράτησε «όρθιο» τον Ολυμπιακό (67-63 στο 28’). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 9π. (74-65) στο 30’, όμως, ήταν η σειρά του Κώστα Σλούκα να αναλάβει δράση. Με πρωταγωνιστή τον διεθνή γκαρντ, σούπερ άμυνα και ένα σερί 10-0 οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 74-79 στο 33’ και έκτοτε δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα (87-93, 15’’). Η Μπασκόνια πάλεψε μέχρι τέλους, έστειλε το ματς στην ρουλέτα των βολών από όπου, όμως, οι Σλούκας, Γουόκαπ και Λαρεντζάκης ήταν άχαστοι!

Δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97.