Παναθηναϊκός-Μονακό: Ξύπνησε, προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε

Την ήττα από τη Μονακό εντός έδρας γνώρισε ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 80-83 από τη Μονακό στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” πλήρωσαν το κακό πρώτο τους δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια παρόλο που ανέβασαν την απόδοσή τους και πάλεψαν για τη νίκη, τελικά δεν τα κατάφεραν και με την ήττα αυτή υποχώρησαν στο 1-3.

Ο Παναθηναϊκός αν και έκανε μεγάλη προσπάθεια και κατάφερε να γυρίσει από το -19 στην πρώτη περίοδο και να διεκδικήσει την νίκη κάποιες λεπτομέρειες όμως στην τελευταία περίοδο στέρησαν από την ομάδα του Ράντονιτς, η οποία ολοκλήρωσε την πρώτη “Διαβολοβδομάδα” της ευρωλίγκας με αρνητικό πρόσημο, την νίκη.

Έτσι πήγε στράφι η μεγάλη εμφάνιση του Γουίλιαμς ο οποίος σημείωσε 28 πόντους κάνοντας ρεκόρ καριέρας, θετικός ήταν για ακόμα μια φορά ο Ματέους Πονίτκα με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ αντίθετα ο Γκριγκόνις έμεινε σε χαμηλά επιθετικά νερά με μόλςι 7 πόντους/

Δήμιος για τον Παναθηναϊκό ένας παλιός γνώριμος του ΟΑΚΑ ο Μάικλ Τζέιμς ο οποίος μίλησε όταν έπρεπε και ειδικά στην τελευταία περίοδο και με διαδοχικούς δικούς του πόντους “σκότωσε” τις όποιες ελπίδες των “πρασίνων” για νίκη. Ο Αμερικανός γκαρντ της Μονακό ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 πόντους με τους 19 εξ αυτών να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Μέγγενη για τον Παναθηναϊκό αποδείχθηκαν τα πολλά του λάθη 19 τον αριθμό , τα περισσότερα εξ αυτών όταν η μπάλα “έκαιγε, την ίδια στιγμή που η Γαλλική ομάδα είχε μόλις 9

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Λάτισεβς – Πέερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Λι 11 (3/5 τρίποντα), Παπαγιάννης (0/1 δίποντο σε 3’03”), Μποχωρίδης 5 (1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 1 λάθος), Γουίλιαμς 28 (5/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Άντριους 4 (1), Πονίτκα 12 (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Γκριγκόνις 7 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13 (1), Μπράουν 10 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λόιντ 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπλόσομγκεϊμ (0/4 σουτ), Ντιάλο 7, Μόερμαν 3 (1/8 σουτ), Μοτιεγιούνας 2, Ουαταρά 2, Στραζέλ, Χολ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 27 (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).