Βαθμός «χρυσάφι» για Μαρσέιγ στο ντέρμπι εκτός έδρας με τη Λυών

Η Μάρσειγ πήρε βαθμό «χρυσάφι» κόντρα στην Λυών.

Στο μεγάλο ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής της Ligue 1 η Μάρσειγ πήρε βαθμό «χρυσάφι», όπως εξελίχθηκε το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Λιόν, καθώς την υποχρέωσε σε ισοπαλία με σκορ 1-1.  Από το 19’ με δέκα παίκτες έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Παγέτ.

Τι και αν έπαιζε για περισσότερο από 70’ με παίκτη περισσότερο; Τι και αν είχε 22 τελικές; Η Λυών δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Μαρσέιγ, καθώς «κόλλησε» εντός έδρας στο 1-1 στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Ligue 1. Πέμπτο συνεχόμενο ματς στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη για το σύνολο του Ρούντι Γκαρσιά.

Η Λιόν μπήκε πιο ορεξάτη στο ματς και ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 9’. Ο Μέντες επιχείρησε να δοκιμάσει την τύχη του από μακρινή απόσταση, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από την εστία του Μανταντά. Παρόμοια κατάληξη είχε ένα φάουλ του ίδιου ποδοσφαιριστή στο 13’, το οποίο απέκρουσε με γροθιές ο 35χρονος γκολκίπερ.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν κατάφεραν να επισφραγίσουν την υπεροχή τους. Έτσι, το πλήρωσαν πολύ ακριβά, αφού η Μαρσέιγ που μέχρι τότε δεν είχε πατήσει ούτε στο ελάχιστο στην αντίπαλη περιοχή, δεν είχε δημιουργήσει ούτε υποψία ευκαιρίας, προηγήθηκε. Ο Τόβεν συνέκλινε και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Παγέτ στο ύψος του πέναλτι. Ο τελευταίος εκτέλεσε άμεσα, ανοίγοντας το σκορ στο 16’.  Όλα έμοιαζαν να κυλούν υπέρ των «Φωκαών», μέχρι που ένα αψυχολόγητο φάουλ του Παγέτ, ο οποίος πήγε με τις τάπες πάνω στον αντίπαλό του, προκάλεσε την αποβολή του στο 19’. Μολονότι εκ πρώτης όψεως ο «δράστης» φάνηκε να τη γλιτώνει με κίτρινη κάρτα, η Στεφανί Φραπάρ ειδοποιήθηκε από τους ανθρώπους στο VAR να επανεξετάσει τη φάση. Με αυτό τον τρόπο, άλλαξε την απόφασή της και έδειξε την απευθείας κόκκινη στον 33χρονο μεσοεπιθετικό. Σαν να μην έφτανε αυτό, κυριολεκτικά από το πουθενά, ο Γκονζάλες σε μια ανόητη ενέργεια ανέτρεψε τον Μπαρντ, με αποτέλεσμα η Φραπάρ να δείξει την άσπρη βούλα. Ο Αουάρ είπε… ευχαριστώ, ξετύλιξε το δώρο και έκανε το 1-1 στο 28’. Ήταν το παρθενικό γκολ του στη σεζόν. Δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους, ο Εκαμπί ευρισκόμενος με πλάτη μέσα στη μεγάλη περιοχή εξαπέλυσε το σουτ, ο Μανταντά απέκρουσε με τη βοήθεια και του δοκαριού και ο Καντεουέρε στην επαναφορά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για την ανατροπή της Λυών. Παρόλα αυτά, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καντεουέρε λίγο έλειψε να δώσει κεφάλι στο σκορ στα «παιδιά», μα η κεφαλιά του στο 57’ πέρασε άουτ. Με αριθμητικό πλεονέκτημα, η Λιόν πήρε μέτρα και εγκαταστάθηκε μόνιμα στην επίθεση. Στον αντίποδα, η Μαρσέιγ οπισθοχώρησε, έχοντας ως πρώτιστο μέλημα να διαφυλάξει την ισοπαλία. Στο 72’ ο Ράντονιτς έκανε το γύρισμα και ο Μέντεζ λίγο έλειψε με μια άτσαλη προβολή να βάλει αυτογκόλ. Ως… από μηχανής θεός ο Μπρούνο Γκιμαράες διόρθωσε την κατάσταση προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στο 79’ χάθηκε ανεπανάληπτη ευκαιρία για τη Λυών. Ο Ντεπάι πραγματοποίησε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι, όμως κανένας από τους Ντεμπελέ, Εκαμπί, δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία, ενώ η προβολή του Μέντεζ βρήκε το δοκάρι. Ίδια κατάληξη είχε η διαγώνια προβολή του Αουάρ στο 84’.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λιόν (Ρουντί Γκαρσία): Λόπες, Ντιπουά, Μαρσέλο (85’ Ντιομαντέ), Ντεναγιέρ, Μπαρντ, Μέντες, Κακερέ (69’ Μπρούνο), Αουάρ, Κορνέ (69’ Ντεπάι), Εκαμπί (85’ Τσερκί), Καντεουέρε (77’ Ντεμπελέ)

Μαρσέιγ (Αντρέ Βίλας Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Άλβαρο, Τσαλέτα Τσαρ, Αμαβί, Ρονγκιέρ, Καμαρά (61’ Γκεγιέ), Σανσόν, Τοβέν (75’ Λόπεζ), Μπενεντέτο (61’ Ράντονιτς), Παγέτ