BCL: Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Καρσίγιακα

Πρεμιέρα στο BCL με το αριστερό για την ΑΕΚ, που ηττήθηκε στην Τουρκία από την Καρσίγιακα

Την ήττα γνώρισε η ΑΕΚ στην Τουρκία από την Καρσίγιακα με 91-88 για την πρεμιέρα των ομίλων του Basketball Champions League.

Η Ένωση στο ματς για το δεύτερο γκρουπ της ευρωπαϊκής διοργάνωσης ήταν ευάλωτη αμυντικά και παρά την πολύ παραγωγική επιθετική βραδιά της δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την γειτονική χώρα. Η αναμέτρηση έγινε «κεκλεισμένων των θυρών» λόγω τιμωρίας της Καρσίγιακα από την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ελέγξει την αναμέτρηση από την άμυνα και κυρίως την έπληξαν ο γνώριμος στους Έλληνες φιλάθλους από την «θητεία» του σε Πανιώνιο και Απόλλωνα Πάτρας, Έρικ ΜακΚόλουμ (29 πόντοι) και ο Άνχελ Ντελγκάδο (17 πόντοι και 12 ριμπάουντ).

Από την Ένωση προσπάθησαν περισσότερο ο Τιμ Φρέιζερ (16 πόντοι και 9 ασίστ), Ακίλ Μίτσελ (17 πόντοι και 9 ριμπάουντ), ο Κάμερον ΜακΓκριφ (11 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και ο Γιάνις Στρέλνιεκς (15 πόντοι με 2 τρίποντα).Με 3/3 τρίποντα του Φρέιζερ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 21-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου και διατήρησε σταθερά το προβάδισμα έως το 15’ (30-27).

Με επιμέρους σκορ από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου 21-11 και πρωταγωνιστή τον ΜακΚόλουμ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 63-53 στο 26’. Η Ένωση αντέδρασε αμέσως και σε διάστημα δύο λεπτών προσπέρασε με 65-64.

Δύο τρίποντα της Καρσίγιακα στο τελευταίο τρίλεπτο ήταν καθοριστικά για την ήττα της ΑΕΚ. Στο 37’ ο Βίτο Μπράουν έκανε το 84-79 και 22’’ πριν την λήξη ο ΜακΚόλουμ έγειρε οριστικά την… πλάστιγγα προς την μεριά των γηπεδούχων (91-86).

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-42, 69-65, 91-88.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Τζ. Μπράουν 17 (3), Β. Μπράουν 8 (1), Κουζμίνσκας 13 (3), ΜακΚόλουμ 29 (5/6 τριπ.), Σιπάχι 7 (1), Ακιαζίλι, Ντελγκάδο 17 (12 ριμπ.), Ντουρμάζ, Φλάτεν.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Μάντσεν 10 (1), ΜακΓκριφ 11 (2 τριπ., 10 ριμπ.), Μίτσελ 19 (1), Στρέλνιεκς 15 (2), Γουίλιαμς 17 (3), Φιλιππάκος, Φρέιζιερ 16 (5 τριπ., 9 α.), Κόνιαρης, Παπαδάκης, Περσίδης, Πετρόπουλος.