Champions League: Πάρτι για Νάπολι και Μπάγερν Μονάχου

Νάπολι και Μπάγερν Μονάχου διέλυσαν τον Άγιαξ και την Βικτόρια Πλζεν, αντίστοιχα. Νίκη για Ίντερ και 3Χ3 η Κλαμπ Μπριζ

Για την 3η αγωνιστική του Champions League, ευρείες νίκες πέτυχαν η Νάπολι και η Μπάγερν Μονάχου, ενώ η Κλαμπ Μπριζ πέτυχε το 3Χ3 και η Ίντερ κέρδισε τη Μπαρτσελόνα.

Για τον 1ο όμιλο, η Νάπολι έκανε επίδειξη δύναμης στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Άγιαξ, «απάντησε» με έξι γκολ, υποχρεώνοντας τους Ολλανδούς στην πιο βαριά εντός έδρας ήττα τους στο CL (1-6). Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, με τον Κώστα Τσιμίκα στο αρχικό της σχήμα, η Λίβερπουλ επικράτησε άνετα με 2-0 της Ρέιντζερς στο «Ανφιλντ» και με τη δεύτερη σερί νίκη της έφτασε στους 6 βαθμούς, τρεις πίσω από την πρωτοπόρο και απόλυτη Νάπολι.

Για τον 2ο όμιλο, η Λεβερκούζεν παρότι έχασε πέναλτι (45΄ Σικ) και νωρίτερα δε μέτρησε γκολ των γηπεδούχων (χέρι του Ταρεμί), η Πόρτο κατάφερε να φτάσει στο πρώτο εφετινό της «τρίποντο» στη διοργάνωση με το 2-0 επί της γερμανικής ομάδας. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Κλαμπ Μπριζ μετά τις επιτυχίες επί των Μπάγερ και Πόρτο επικράτησε και της Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-0 και συνεχίζουν με το απόλυτο νικών στο 2ο γκρουπ, όπου και προπορεύονται. Ίσως το ματς να είχε διαφορετική κατάληξη, εάν στο 75΄ ο Γκριεζμάν ευστοχούσε από το σημείο του πέναλτι που εκτέλεσε.

Στον 3ο όμιλο, το γκολ του Τσαλχάνογλου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έμελλε να κρίνει το ντέρμπι του ομίλου ανάμεσα στην Ίντερ και στη Μπαρτσελόνα (1-0), και σήμανε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα των Καταλανών. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, με «περίπατο» απέναντι στην Βικτόρια Πλζεν (5-0) η Μπάγερν έκανε το 3Χ3, νικώντας με 5-0 την τσέχικη ομάδα στο Μόναχο.

Στον 4ο όμιλο, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και Τότεναμ έμειναν στο 0-0 στη Γερμανία. Νωρίτερα, η Μαρσέιγ επικράτησε με 4-1 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος πέρασε αλλαγή στο 46ο λεπτό για τα «Λιοντάρια»

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Άγιαξ-Νάπολι 1-6 (9΄ Κούντους – 18΄, 47΄ Ρασπαντόρι, 33΄ Ντι Λορέντσο, 45΄ Ζιελίνσκι, 63΄ Κβαρατσκέλια, 81΄ Σιμεόνε)

Λίβερπουλ-Ρέιντζερς 2-0 (7΄ Αλεξάντερ-Αρνολντ, 53΄πεν. Σαλάχ)

2ος όμιλος

Μπριζ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (36΄ Σοβά, 62΄ Γιουτλά)

Πόρτο-Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-0 (69΄ Ζαϊντού, 87΄ Γκαλένο)

3ος όμιλος

Μπάγερν-Βικτόρια Πλζεν 5-0
(7΄, 50΄ Σανέ, 13΄ Γκνάμπρι, 21΄ Μανέ, 59΄ Τσούπο-Μότινγκ)

Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-0
(45΄+2 Τσαλχάνογλου)

4ος όμιλος

Μαρσέιγ-Σπόρτινγκ Λισ. 4-1 (13΄ Σάντσες, 16΄ Χαρίτ, 28΄ Μπαλέρντι, 84΄ Μπεμπά – 1΄ Τρινκάο)

Αϊντραχτ Φρ.-Τότεναμ 0-0