BCL: Ήττα από την Τουρκ Τέλεκομ και αποκλεισμός για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στην Άγκυρα από την Τουρκ Τέλεκομ, έχασε τη διαφορά και με τη νίκη του Στρασβούργου στο άλλο ματς, αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Για την 5η αγωνιστική των play off του Basketball Champions League, η ΑΕΚ ηττήθηκε στην Άγκυρα από την Τουρκ Τέλεκομ με 78-66, χάνοντας τη διαφορά 9 πόντων από το πρώτο παιχνίδι, συν τη νίκη του Στρασβούργου στη Ρωσία και κάπως έτσι αποχαιρετά τη διοργάνωση, καθώς μαθηματικά πλέον δεν έχει ελπίδες πρόκρισης.

Από τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο Γουίλτζερ με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για την ΑΕΚ σε μια κακή επιθετικά βραδιά ξεχώρισε ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες που πέτυχε 18 πόντους.

H AEK ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι με δύο εύστοχα τρίποντα του Ματσιούλις και με έναν ορεξάτο Μορέιρα που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, ενώ η αμυντική λειτουργία ήταν εξαιρετική και δεν έδωσε δικαιώματα στα βαριά επιθετικά όπλα της Τούρκ Τέλεκομ να βρουν ρυθμό και έτσι στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου η Ένωση ήταν μπροστά με 8-12. Όπως ήταν λογικό οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον Ο’Μπράιαντ και τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Μάρκους Φόστερ που είχαν από 6 πόντους και οδήγησαν τους Τούρκους στην ανατροπή στο τέλος της 1ης περιόδου με σκορ 18-17.

Στην 2η περίοδο, η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στον αγώνα, αμυντικά είχε μεγάλο πρόβλημα καθώς δεν μπορούσε να ανακόψει την δημιουργία του Κορκμάζ, ενώ στο επιθετικό κομμάτι η Τούρκ Τέλεκομ, βλέποντας ότι η Ένωση δεν ήταν εύστοχη στα τρίποντα με μόλις 25% πίσω από τα 6.75, έκλεινε την ρακέτα, αλλά ο Ηλίας Παπαθεοδώρου το κατάλαβε και έβαλε ξανά στο ματς τον Μόουζες, ώστε να “χτυπήσει” στο ζωγραφιστό. Οι διορθωτικές κινήσεις του κόουτς της ελληνικής ομάδας έπιασαν τόπο, κυρίως στην άμυνα και η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, πίσω μόλις με 3 πόντους, 39-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, η Τέλεκομ είχε ως κινητήριο μοχλό στην επίθεση τον Γουίλτζερ, όμως η ΑΕΚ αμυνόταν καλά και δεν άφησε στον Καναδό πολλούς χώρους. Η Ένωση είχε μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα, αλλά στο πεντάλεπτο ήταν λίγο πίσω με 45-42. Ο δικέφαλος στην επίθεση είχε μεγάλο πρόβλημα και η 3η περίοδο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους πίσω με διαφορά 9 πόντων, 55-46.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι με κάποιες ατομικές προσπάθειες, κυρίως του Μέικον , όμως λύση για την επιθετική της δυσλειτουργίας δεν βρήκε τρόπο και εν τέλη ηττήθηκε στην Τουρκία με σκορ 78-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 39-36, 55-46, 78-66

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Γκορέν): Ντέκερ 5 (5 ριμπάουντ), Φόστερ 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τζόνσον 10 (2/8 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Ο’ Μπράιαν 9 (2/4 τρίποντα), Γουίλτζερ 24 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκεγίκ 9 (12 ριμπάουντ), Γκιουλασλάν 2, Κορκμά 10 (2/6 τρίποντα).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μέικον 12 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ματσιούλις 8 (0/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ζήσης, Μωραΐτης 3, Μόουζες 18 (6/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μορέιρα 4, Λάνκφορντ 11 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος 6, Μαυροειδής 2, Λοτζέσκι.

Τα ομαδικά στατιστικά της Τουρκ Τέλεκομ: 18/37 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 21/30 βολές, 44 ριμπάουντ (28+16), 17 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 19/41 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 13/18 βολές, 29 ριμπάουντ (22+7), 11 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.