BCL: Ήττα της ΑΕΚ στη Γερμανία από τη Βόννη

Τρίτη ήττα για την ΑΕΚ στο Basketball Champions League, καθώς ηττήθηκε στη Γερμανία από τη Βόννη

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τη Βόννη με 80-72 στη Γερμανία, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Πλέον η Ένωση βρίσκεται στο 1-3 στην κατάταξη, με τους Γερμανούς να φτάνουν στο 3-1.

Στρέλνιεκς με 17π, Φρέιζιερ με 16π, Μίτσελ με 13π ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ΑΕΚ, ενώ για τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Τι Τζέι Σορτς, που σκόραρε 27 πόντους, τους 20 στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, ο Αμερικανός έγινε ο πρώτος παίκτης στην (μικρή) ιστορία του BCL, που πετυχαίνει 25+ πόντους σε τέσσερα συνεχόμενα ματς

Οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν να προηγηθούν με 30-31 (17’20΄) και 31-34 (17’50”) με τον Κένι Γουίλιαμς, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και τελικά έφτασαν στη νίκη που ήθελαν.

Συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο, όπως και στο πρώτο ματς μεταξύ των ομάδων, η ομάδα του Καντζούρη δεν… βγήκε ποτέ στο γήπεδο και δέχτηκε επιμέρους σκορ 24-12. Η ομάδα του Ίσαλο διατήρησε σχετικά άνετα το προβάδισμά της στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη.

Η ΑΕΚ έχει δύο αγώνες στην έδρα της στη συνέχεια, πρώτα υποδέχεται την Ρέτζιο Εμίλια (7/12) και μετά την Πίναρ Καρσίγιακα (21/12).

Δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72

Βόννη (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1), Χερέρα 4, Μάλκολμ 7 (1), Μόργκαν 11 (2), Σορτς 27 (2), Κέσενς 1, Κράτζερ 7, Τάντα 3, Γουίλιαμς 9 (3).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 16 (2), Μίτσελ 13 (1), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 17 (3), Γουίλιαμς 11 (3), Φλιώνης 6 (2), Κόνιαρης, Μάντσεν 3, ΜακΓκρίφ 4 (1), Μάιλς 2, Περσίδης, Ξανθόπουλος