Παναθηναϊκός μπάσκετ: Κατέθεσε ψυχή και πήρε σημαντική νίκη

Ο Παναθηναϊκός έχοντας τον Ντέρικ Γουίλιαμς σε μεγάλη βραδιά νίκησε στην παράταση τη Βίρτους και πήρε μια πολύ σημαντική εν όψει συνέχειας νίκη.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε  μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, τη Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ με 88-85 για την 9η αγωνιστική της ευρωλίγκας.

Αυτή τη φορά η λεπίδα της κόψης του ξυραφιού δεν έδειξε προς την μεριά των “πρασίνων” οι οποίοι κατέθεσαν ψυχή, έβγαλαν πάθος και ενέργεια και έφτασαν στην τρίτη τους νίκη στην ευρωλίγκα ανεβαίνοντας στο 3-6. Οι Ντέρικ Γουίλιαμς και Πάρις Λι ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετικοί καθώς ήταν εκείνοι που με δικά τους καλάθια υπέγραψαν την νίκη της ομάδας τους.

Ο Γουίλιαμς με γκολ φάουλ στα τελευταία λεπτά της παράτασης εξουδετέρωσε το τρίποντο του Χακέτ με το οποίο οι Ιταλοί είχαν περάσει μπροστά στο σκορ με 85-83 κάνοντας το 86-85 υπερ. των γηπεδούχων, ενώ ο Λι  ήταν και εκείνος που με δικό του καλάθι ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 18 πόντους είχε ο Νέιτ Γουόλτερς, 15 ο Πάρις Λι και 14 ο Ντουέιν Μπέικον.

Σημείο κλειδί της νίκης για τον Παναθηναϊκό ήταν το σερί 14-0 που “έτρεξε” στην τρίτη περίοδο και με το οποίο πήρε την κατάσταση στα χέρια του αντέχοντας και την πίεση της Ιταλικής ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε γιατί σε αντίθεση με τις άλλες αναμετρήσεις δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα τη Βίρτους να ξεφύγει στο σκορ, ενώ παράλληλα ήταν εύστοχός τόσο σε δίποντα όσο και στα τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός πλέον καλείται να διαχειριστεί αυτή την νίκη και σε δύο μέρες να την επαναλάβει αυτή τη φορά κόντρα στη Βιλερμπάν και πάλι στο ΟΑΚΑ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά στο ματς και στο 13’ πήραν προβάδισμα με 11 πόντους διαφορά (28-17), με μία εύστοχη βολή του Τζαϊτε. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του, με συνέπεια στην επανάληψη η αναμέτρηση να είναι αμφίρροπη καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Το τρίποντο του Τέοντοσιτς 1:25’’ πριν από τη λήξη του αγώνα έβαλε μπροστά τη Βίρτους (76-74) αλλά ο Λι απάντησε στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκε να δώσει ακόμα μία λύση ο Ντέρικ Γουίλιαμς με εύστοχο τρίποντο 15’’ πριν από το τέλος αφού έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 86-85 και στη συνέχεια χρειάστηκε οι δύο βολές του Μπέικον, ώστε η ομάδα του «τριφυλλιού» να πανηγυρίσει τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάζερ, Χιμένεθ, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 (κ.α), 88-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 18 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Γουίλιαμς 26 (5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 1 , Μπέικον 14 (3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 2 (4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 10 (3/6 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Παγιόλα 2, Μπακό 2 , Τζαϊτέ 20 (7/13 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λούντμπεργκ 14 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Χάκετ 11 (3/4 τρίποντα), Μίκι 5 (10 ριμπάουντ), Γουίμς , Οτζελέγιε 19 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ) , Τεόντοσιτς 12 (3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη)