BCL: Ηττήθηκε στο Ισραήλ η ΑΕΚ, για την ισοφάριση στα Λιόσια

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ έκανε το 1-0 στη σειρά και πλέον η ΑΕΚ στοχεύει στην ισοφάριση στην έδρα της

Από το -22 η ΑΕΚ πάλεψε για την ανατροπή, ωστόσο ηττήθηκε με 64-55 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ που έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά του Basketball Champions League.

Στόχος η ισοφάριση για την Ένωση τη Μεγάλη Τετάρτη στο κλειστό των Άνω Λιοσίων (12/3, 17.30) και να στείλει τη σειρά σε τρίτο ματς στην Pais Arena στις 19 Απριλίου (19:00) για να διεκδικήσει την πρόκριση στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Κορυφαίος των νικητών ο Σπίντι Σμιθ με 20 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ των 17 λαθών ξεχώρισε ο Κένι Γουίλιαμς με 18.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ΑΕΚ αφού η Χάποελ μετέτρεψε σε μονόλογο την πρώτη περίοδο χάρη στην καλή της άμυνα και το περιφερειακό σουτ με το οποίο δημιούργησε προβλήματα στην Ένωση, με επιθετική αιχμή τον Ράντολφ. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη χωρίς συγκέντρωση έκαναν πολλά λάθη και στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου έμειναν πίσω με 20 πόντους διαφορά (26-6), έπειτα από καλάθι του Κορνίλιους.

Η διαφορά έφτασε και τους 22 (28-6) στις αρχές της δεύτερης περιόδου αλλά από κει και έπειτα η ΑΕΚ έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο. Βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και εκτέλεσε σωστά αρκετές επιθέσεις με συνέπεια να κάνει επιμέρους σκορ και να μειώσει μέχρι το ημίχρονο (36-24).

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πάτησαν… γκάζι για την ανατροπή. Με επιμέρους σκορ 21-13 στην επανάληψη μείωσαν στους τέσσερις (49-45) και στην αρχή της τελευταίας περιόδου η ΑΕΚ πλησίασε ακόμη περισσότερο (49-48). Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία ακόμη και να προσπεράσουν, ωστόσο από τη στιγμή που δεν το κατάφεραν, η Χάποελ βρήκε τις λύσεις, ώστε να πάρει το προβάδισμα στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 36-24, 49-45, 64-55.

Xάποελ Ιερουσαλήμ (Τζίκιτς): Μπλέιζερ 2, Κορνέλιους 8, Χάνκινς 2, Ράντολφ 12 (2), Σμιθ 20 (3), Μπράουν 3 (1), Κάρινγκτον 8 (2), Μέγερις 7 (1), Σέγκεβ 2, Βένε.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 4, Γιάνκοβιτς 7, Μάιλς 7 (1), Μίτσελ 12, Ουίλιαμς 18 (4), Γόντικας 2, Κόνιαρης, Λεμάρ, Μάντσεν, Οριόλα, Παπαδάκης 5 (1), Ξανθόπουλος.