Copa del Rey: Στον τελικό η Οσασούνα, απέκλεισε στην παράταση τη Μπιλμπάο

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας η Οσασούνα, αποκλείοντας στους “4” τη Μπιλμπάο

Η Οσασούνα «άντεξε» στο «Σαν Μαμές» και με το ισόπαλο 1-1 (1-0 κ.δ) απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, προκρίθηκε στον τελικό του Copa del Rey.

Οι φιλοξενούμενοι προκρίθηκαν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας. Εκεί, όπου θα αντιμετωπίσει στις 6 Μαΐου στο «Καρτούχα» της Σεβίλλης τον νικητή που θα προκύψει μετά και τη ρεβάνς της Τετάρτης (5/4) ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τη Ρεάλ Μαδρίτης (1-0 νίκησε η Μπάρτσα στον πρώτο αγώνα στο «Μπερναμπέου»).

Η Οσασούνα δέχθηκε από πολύ νωρίς μεγάλη πίεση απ’ τους Βάσκους, οι οποίοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ στο 33′ με τον Ινιάκι Γουίλιαμς, ο οποίος ισοφάρισε με κεφαλιά το σκορ του πρώτου αγώνα, φέρνοντας το ζευγάρι σε πλήρη ισορροπία. Η ομάδα της Παμπλόνα άντεξε στη συνέχεια στην επιθετικότητα  και στην πίεση της Αθλέτικ, με τη ρεβάνς να οδηγείται εντέλει στην ημίωρη παράταση.

Στο 116′ ο Πάμπλο Ιμπάνιεθ με μία εξαιρετική «εκτέλεση» διαμόρφωσε το τελικό 1-1 κι έστειλε την Οσασούνα στον μεγάλο τελικό.

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Οσασούνα 1-1 παρ. / 1-0 κ.α. (0-1)

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 5/4 (1-0)