BCL: Νίκησε, αλλά τερμάτισε τρίτος ο Προμηθέας Πάτρας

Νίκησε στην Τσεχία την Οπάβα, αλλά τερμάτισε τρίτος ο Προμηθέας Πάτρας

Ο Προμηθέας Πάτρας ολοκλήρωσε νικηφόρα την πρώτη φάση των ομίλων του Basketball Champions League, καθώς νίκησε την Οπάβα εκτός έδρας με 97-100 (91-91κ.α.) στην παράταση.

Η ομάδα της Πάτρας τελείωσε τον όμιλο με ρεκόρ 3-3 και μετά από τη νίκη της Ρίτας Βίλνιους επί της Ντιζόν τερμάτισε στην τρίτη θέση, κάτι που σημαίνει πως στα Play-in θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη Λε Μαν. Παράλληλα, η Ρίτας θα βρεθεί στον δρόμο του Περιστερίου bwin με τους Λιθουανούς να έχουν τον πλεονέκτημα έδρας.

Τεράστια εμφάνιση από τον Άντονι Κάουαν με νταμπλ νταμπλ με 30 πόντους και 11 ασίστ, ενώ με 25 πόντους είχε ο Κρις Κόφεϊ, ο οποίος είχε και 9 ριμπάουντ, ενώ για τους Τσέχους ξεχώρισαν ο Σίρινα με 20π και ο Τάουνς με 19π.

Παρά το κακό ξεκίνημα (16-8 στο 5′) ο Προμηθέας βρήκε λύσεις με τον Κάουαν στην επίθεσή του και έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας πάρει προβάδισμα ενός πόντου (24-25). Με τον Αμερικανό γκαρντ7 να συνεχίζει να σκοράρει και τον Ρέινολντς να δίνει λύσεις από τη γραμμή του τρίποντου οι Πατρινοί διατήρησαν το μικρό προβάδισμά τους, ενώ όταν η Οπάβα προσπέρασε λίγο πριν από το ημίχρονο, μπόρεσε να πάρει και πάλι το προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια με 52-51.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με τις διαφορές να είναι σταθερά μικρές και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο Προμηθέας παρότι προηγήθηκε με 91-84 σχεδόν δύο λεπτά πριν από φινάλε, ήταν άστοχος τόσο εντός παιδιάς όσο και από τις βολές, ως το φινάλε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχου να τρέξουν σερί 7-0 και με τις βολές του Τάουνς να ισοφαρίσουν σε 91-91, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί ο Προμηθέας είχε σταθερά το προβάδισμα με τον Ρέινολντς να γράφει στο φινάλε το τελικό 97-100.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-52, 77-76, 91-91 (κ.α.), 97-100.

ΟΠΑΒΑ (Τζούντεκ): Τζουρέκα 3 (1), Μορκάν 14 (11 ριμπάουντ), Πέχατσεκ 14, Σίρινα 20 (5), Τάουνς 19 (2), Γκνίαντεκ 5, Κουρίλ 7 (1), Σλάβικ 9 (1), Σβάντρλικ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφεϊ 25 (1), Κάουαν 30 (5 τρ., 11 ασίστ), Κόνιαρης 13 (2), Ρέινολντς 16 (4), Στέφενς 10, Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Τζόουνς 6 (2), Καραγιαννίδης.