BCL: Πήρε τον ελληνικό «εμφύλιο» ο Προμηθέας Πάτρας κόντρα στην ΑΕΚ

Νίκησε στην πρεμιέρα της φάσης των «16» του BCL ο Προμηθέας Πάτρας, επικρατώντας της ΑΕΚ

Ο Προμηθέας Πάτρας μπήκε νικηφόρα στη δεύτερη φάση των ομίλων του BCL, επικρατώντας στην πρεμιέρα της ΑΕΚ στην Πάτρα με 80-79.

Χάντερ Χέιλ και Άντονι Κάουαν ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα της Πάτρας, καθώς πέρα από τους 41 πόντους που σημείωσαν μαζί, μοίρασαν και 15 ασίστ. Για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Τίλμαν, ο οποίος «άγγιξε το double-double, με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Παράλληλα ο Προμηθέας τελείωσε το παιχνίδι με 14 τρίποντα, τα διπλάσια από την ΑΕΚ που από την πλευρά της κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ με 12 παραπάνω.

Η AEK κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (35-40). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 46-37 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου όμως η συνέχεια άνηκε στους Πατρινούς. Με αιχμή τον Κάουαν και παίρνοντας σκορ από την περιφέρεια, ανέτρεψε τη διαφορά, προσπέρασε με 52-51 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 62-58.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ο Χέιλ με τρίποντο έκανε το σκορ 78-75 ενώ με 1/2 βολές στα 12” διαμόρφωσε το 79-75. Στα 6” ο Νάιτ με 2/2 βολές μείωσε σε 79-77, ενώ στη συνέχεια ο Κάουαν έχοντας 1/2 έκανε το 80-77. Ο ΜακΡέι που πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και πήγε στις βολές με 2,2” να απομένουν. Ευστόχησε και στις δύο γράφοντας έτσι το τελικό 80-79 καθώς παρότι ο Νάιτ έκλεψε στην τελευταία φάση, το σουτ του Νετζήπογλου δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-40, 62-58, 80-79

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφεϊ 5, Τζόουνς 6 (2), Κόνιαρης, Ρέινολντς 12 (4), Στέφενς 9, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κάουαν 20 (2), Χέιλ 21 (5), Καραγιαννίδης, Πάπας.

ΑΕΚ (Πλάθα): Χόλινς 9 (2), Νάιτ 12 (1), Κουζέλογλου 1, ΜακΡέι 10 (1), Νετζήπογλου 6, Αγραβάνης 1, Χατζηδάκης 2, Χολ 3, Καράμπελας, Μόργκαν 11, Ραντλ 6 (2), Τίλμαν 18.