Efl Cup: Ξέσπασε η Τσέλσι, διέλυσε την Μίντλεσμπρο και προκρίθηκε στον τελικό

Απίστευτη εμφάνιση της Τσέλσι και πανεύκολη πρόκριση επί της Μίντλεσμπρο στον τελικό του Efl Cup.

Για τη ρεβάνς της ημιτελικής φάσης του League Cup, η Τσέλσι επικράτησε της Μίντλεσμπρο με 6-0 στο “Stamford Bridge” και ανατρέποντας το σκορ του πρώτου αγώνα (οι “μπλε” ηττήθηκαν με 1-0) πέρασαν στον τελικό της διοργάνωσης.

Στο 15ο λεπτό, ο Τσίλγουελ έκανε πανέξυπνη κάθετη πάσα στον Στέρλινγκ, με τον Άγγλο φορ να γυρίζει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και τον Μπρόγια να κάνει το πλασέ, για να βρει στον Χάουσον και να καταλήξει στα δίχτυα από αυτογκόλ.

Η Τσέλσι πέτυχε και δεύτερο γκολ πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν ο Ντισασί έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Μπρόγια έστρωσε τη μπάλα στον προωθημένο Φερνάντες, που με πλασέ νίκησε τον Γκλόβερ.

Η ομάδα του Ποτσετίνο ήταν ασταμάτητη σκοράροντας ακόμη δύο τέρματα πριν το ημίχρονο. Στο 36′ ο Πάλμερ βγήκε ταχύτατα στην κόντρα και τροφοδότησε τον Στέρλινγκ, ο οποίος έβγαλε μπαλιά στον Ντισασί που ακολουθούσε τη φάση και εκτέλεσε τον γκολκίπερ της Μίλντεσμπρο με διαγώνιο πλασέ. Έξι λεπτά αργότερα, ο Πάλμερ με ωραία ατομική προσπάθεια υπέγραψε ένα εκπληκτικό ημίχρονο για την Τσέλσι.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με πιο χαμηλό ρυθμό αλλά στο 77′ οι γηπεδούχοι “ξαναχτύπησαν” με τον Γκάλαχερ να κλέβει τη μπάλα και να τη γυρίζει από τα αριστερά στον Πάλμερ ο οποίος με μία επαφή στο πρώτο δοκάρι να την έστειλε στα δίχτυα για το 5-0. Ξανά ο Πάλμερ με υπέροχη πάσα έστειλε τον Μαντουέκε στην περιοχή και σούταρε για το 6-0.

Ο Ρότζερς στο 88′ με πανέμορφο σουτ απλά πρόσφερε μια στιγμή χαράς στον κόσμο της Μίντλεσμπρο που δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδά και να δηλώνει την υποστήριξή του στην ομάδα παρά το βαρύ σκορ 6-1.