BCL: Πρόκριση της Ντιζόν επί της Τουρκ Τελεκόμ

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Final 8 του Basketball Champions League πήρε η Ντιζόν, η οποία νίκησε με 83-82 την Τουρκ Τελεκόμ.

Στον ημιτελικό της διοργάνωσης που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ, οι Γάλλοι θα αντιμετωπίσουν την Μπούργος.

Ύστερα από συναρπαστικό παιχνίδι, η Ντιζόν πήρε τη νίκη επί των Τούρκων, αφού έκανε την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο, με υποδειγματική άμυνα. Το τρίποντο του Τζόνσον για το 62-68 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έβαλε ακόμη περισσότερη πίεση στις πλάτες των Τούρκων. Το 66-76 στο 34′ έγερνε τη ζυγαριά υπέρ των Γάλλων, όμως η Τουρκ Τέλεκομ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ροκάνισε τη διαφορά, μείωσε στον πόντο με βολές του Τάιλερ Ένις, έβγαλε την άμυνα στο σουτ του Χόλστον και είχε την τελευταία επίθεση. Με 7.1″ για το φινάλε, η μπάλα πήγε στα χέρια του Ένις κι εκείνος άργησε να πασάρει στον Γουίλτζετ και το σουτ της απελπισίας από τον Καναδό φόργουορντ ήταν πολύ άστοχο σε μια πραγματικά τραγική τελευταία επίθεση από τους Τούρκους.

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Γκιορέν): Μπαϊγκούλ 5 (1), Ντέκερ 15 (6/9 δίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Ένις 14 (3/11 σουτ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σάικς 8 (2/7 σουτ), Γουίλτζερ 19 (2/7 δίποντα, 4/12 τρίποντα), Μπάλντουιν 4, Έρικ 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκεγίκ 2, Γκιουλασλάν, Κορκμάζ 2

ΝΤΙΖΟΝ (Λενάμ): Χόλστον 9 (1/9 σουτ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Τζόνσον 16 (4/9 τρίποντα), Ζουλιέν 19 (1/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Αλίνγκ 7 (7 ριμπάουντ), Σασάνγκ 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκαλιού, Λουμ 5 (1)