Πρόκριση για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Έβερτον

Εύκολες νίκες και προκρίσεις πήραν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Έβερτον στους αγώνες του League Cup.

Για τον γύρο των “16” του EFL Cup, Έβερτον και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτές που επικράτησαν απέναντι στις Γουέστ Χαμ και Μπράιτον αντίστοιχα, σκοράροντας και οι δύο από τρία γκολ

Έτσι οι “Κόκκινοι Διάβολοι” και τα “Ζαχαρωτά”, κατόρθωσαν να πάρουν το εισιτήριο για τους αγώνες των 8.

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3

Χωρίς πολλές προσπάθειες μέχρι την ανάπαυλα, ωστόσο ένα λεπτό πριν την εκπνοή του ο ΜακΤόμινεϊ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Το δεύτερο γκολ ήρθε από τον Χουάν Μάτα στο 73′, διαμορφώνοντας έτσι το 0-2. Το τελειωτικό χτύπημα για τους γηπεδούχους έδωσε στο 80′ ο Πογκμπά, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Έβερτον – Γουέστ Χαμ 4-1

Και εδώ το πρώτο ημίχρονο “φτωχό” σε φάσεις, αλλά η Έβερτον σκόραρε μόλις στο 11ο λεπτό με τον Κάλβερτ-Λιούιν. Το 1-1 ήρθε από τον Σνόντγκρας στο 46′ παρόλα αυτά δεν κράτησε για πολύ, αφού 10 λεπτά αργότερα ο Ρισάρλισον 56′ έδωσε ξανά το προβάδισμα για τους γηπεδούχους. Το ματς κλείδωσε στο 78′ και στο 84′ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, κάνοντας εν τέλει το 4-1.