BCL: Βήμα πρόκρισης για το Περιστέρι στην Ουγγαρία

Το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα από την Ουγγαρία επί της Ζομπατέλι και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρώπη.

Το Περιστέρι νίκησε με 87-90 τη Φάλκο Ζομπατέλι και στην Ουγγαρία και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης για το τουρνουά play in του Basketball Champions League.

Οι Περιστεριώτες με τη δεύτερη νίκη τους επί της Φάλκο κρατούν την υπόθεση πρόκριση στο play in στα δικά τους χέρια, καθώς χρειάζονται μία νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια, ώστε να την εξασφαλίσουν και μαθηματικά, ενώ την ίδια στιγμή παραμένουν στο «κόλπο» για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στον όμιλό τους.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ράγκλαντ με 16 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Ντάνγκουμπιτς τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (11) και ριμπάουντ (10). Από τη Ζομπατέλι πάλεψε ο Ζόλταν Περλ με 31 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη – που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων – ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο τέλος του αγώνα όταν οι γηπεδούχοι έκαναν τη δική τους αντεπίθεση, είχαν τις λύσεις ώστε να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από την Ουγγαρία.

Με τους Χουγκάζ και Τόμπσον «ζεστούς» το Περιστέρι πήρε προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα φτάνοντας να προηγηθεί με 24-16 στο 8′ και στο δεύτερο δεκάλεπτο να ανεβάζει το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα. Έχοντας τον πλήρη έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας χτίσει διαφορά 16 πόντων (38-54).

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 21 πόντους (51-72) στο 27′, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το παιχνίδι. Τρέχοντας σερί 12-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (σημείο που αποβλήθηκε ο Σπανούλης) μείωσαν σε 70-77 στο 35′ ενώ πλησίασαν ακόμη περισσότερο (80-84) δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Ράγκλαντ έδωσε ανάσα στην ομάδα του (84-90) 21” πριν από το τέλος ενώ μετά από το τρίποντο του Πόνγκ0 (87-90) ο Γουίλιαμς ήταν άστοχος από τη γραμμή των βολών. Στο τέλος οι Ούγγροι όμως ήταν άστοχοι με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-54, 58-70, 87-90

ZΟΜΠΑΤΕΛΙ (Μίλος Κονάκοφ): Μπένκε 5 (1), Τζορντάνο 8 (2), Κέλερ 5, Περλ 31 (2), Πονγκό 8 (2), Μπάρατς 17 (1), Κόβακς, Κριβάτσεβιτς, Ποτ 3, Ντεζ, Τίμπι 10.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Χουγκάζ 13 (2), Ντάνγκουμπιτς 11 (2), Χαντς 15, Ράγκλαντ 16 (3), Γουίλιαμς 8 (1), Κασελάκης 5 (1), Μήτρου – Λονγκ, Πουλιανίτης, Ρένφρο 10, Τόμπσον 12, Ξανθόπουλος, Ζούγρης.