Ελλάδα-Γαλλία: Εθνική έτοιμη για Euro, φρέναρε τη Γαλλία και πλέον «κοιτάζει» τα μπαράζ

Αξιοπρεπής εμφάνιση από την Ελλάδα κόντρα στην πρώτη του ομίλου Γαλλία.

Για την αυλαία των προκριματικών του Euro 2024, η Ελλάδα έμεινε ισόπαλη 2-2 με τη Γαλλία στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena», έκλεισε θετικά την παρουσία της στον 2ο όμιλο και πλέον κοιτάζει τα παιχνίδια των playoffs με το Καζακστάν τον Μάρτιο.

Η Εθνική ομάδα δεν είχε στον πάγκο τον Γκουστάβο Πογέτ ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς με την Ολλανδία, εξέτισε την τιμωρία του στον αγώνα με τους «τρικολόρ» και τη θέση του πήρε ο Ζεράρ Νους.

Οι Γάλλοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν περισσότερες ευκαιρίες και κατάφεραν να προηγηθούν στο 42ο λεπτό. Ο Ζιρού έσπασε υπέροχα τη μπάλα για τον Κολό Μουανί, ο οποίος με κεραυνό από πλάγια άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1.

Η Εθνική έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη και στο 56′ ήρθε η ισοφάριση. Σε φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μπακασέτα μετά από δύο σουτ του Μασούρα και του Μπουχαλάκη που βρήκαν στα σώματα και ο φορ της Τράνζοσπορ έφερε την αναμέτρηση σε ισορροπία (1-1).

Στο 61ο λεπτό η Ελλάδα έφερε τούμπα το παιχνίδι. Ο Μπουχαλάκης βρήκε φανταστικά τον Γιαννούλη, εκείνος ντρίμπλαρε εντυπωσιακά με ποδιά τον Κουντέ, πάτησε στην περιοχή και ο Ιωαννίδης με πλασέ νίκησε τον Σαμπά για το 2-1.

Η χαρά δεν κράτησε για πολύ, καθώς οι Γάλλοι σημείωσαν το 2-2 από οβίδα του Φοφανά, την οποία δεν κατάφερε να αποκρούσει ο Βλαχοδήμος.

Το παιχνίδι:

Με 3-6-1 παρέταξε την Εθνική ομάδα ο Ζεράρ Νους (βοηθός του τιμωρημένου Γκουστάβο Πογέτ). Ο Βλαχοδήμος βρισκόταν κανονικά κάτω από την εστία, με τους Ρέτσο, Μαυροπάνο και Χατζηδιάκο μπροστά του σε τριάδα στην άμυνα. Στα άκρα ήταν ξεκίνησαν οι Ρότα και Γιαννούλη, με τους Μπουχαλάκη και Γαλανόπουλο στον άξονα. Ο Μπακασέτας και ο Μασούρας άρχισαν στα δύο επιθετικά άκρα, με τον Φώτη Ιωαννίδη στην κορυφή.

Η Γαλλία όπως ήταν λογικό ξεκίνησε έχοντας την κατοχή της μπάλας, ενώ η Εθνική πίεζε ψηλά για να κλέψει και να βγει γρήγορα στην αντεπίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι στο 11ο λεπτό είχαν μια καλή στιγμή όταν ο Βλαχοδήμος απέκρουσε μια ωραία σέντρα-σουτ του Τεό Ερναντές.

Στο 34’ ο Ντεμπελέ έκανε μια εξαιρετική μεταβίβαση στην πλάτη της άμυνας, ο Χατζηδιάκος δεν διάβασε καλά τη φάση και ο Γκριεζμάν πλάσαρε με τη μία αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Λίγα λεπτά πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, ο Φοφανά τροφοδότησε τον Ζιρού, ο οποίος με τη μία έδωσε την μπάλα στον Κολό Μουανί που σκόραρε για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (0-1).

Η πρώτη καλή στιγμή της Εθνικής είχε την πρώτη της καλή στιγμή ο Ρέτσος έψαξε τον Ιωαννίδη αριστερά στην περιοχή, εκείνος έκανε το σουτ με τη μία, όμως αστόχησε.

Στο 56′ η Ελλάδα βρήκε την ισοφάριση έπειτα από φάση διαρκείας. Ο Μασούρας έκλεψε τη μπάλα, ο Ιωαννίδης επιχείρησε σουτ, ωστόσο βρήκε στα σώματα όπως και το πλασέ του Μπουχαλάκη. Τελικά η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μπακασέτα που με οβίδα έγραψε το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Μπουχαλάκης τροφοδότησε τον Γιαννούλη που από τα αριστερά, νίκησε με όμορφη ντρίμπλα τον Κούντε και εκείνος πάσαρε στον Ιωαννίδη που με τη μία έκανε το 2-1.

Οι Γάλλοι δεν άργησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με τον Φοφανά να εξαπολύει μία βολίδα εκτός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου (2-2).

Στο 90ο λεπτό γύρισε τη μπάλα, η προσπάθειά του βρήκε τον Ζέκα και χτύπησε στο δοκάρι δύο φορές. Η φάση ελέγχθηκε για το αν έχει περάσει τη γραμμή και το 2-2 παρέμεινε κανονικά.

Κίτρινες: 34′ Ντεμπελέ, 34′ Μπουχαλάκης, 40′ Ρέτσος, 55′ Φοφανά, 74′ Ιωαννίδης, 90+2′ Γκριεζμάν

Ελλάδα (Νους): Βλαχοδήμος, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Ρότα (Σάλιακας 85′), Γιαννούλης, Μπακασέτας (Κωνσταντέλιας 85′), Μπουχαλάκης, Γαλανόπουλος (Αλεξανδρόπουλος 67′), Μασούρας (Παυλίδης 77′), Ιωαννίδης (Ζέκα 77′).

Γαλλία (Ντεσάμπς): Σαμπά, Κουντέ (Κλος 64′), Σαλιμπά, Λ. Ερναντές (Ντισασί 85′), Τ. Ερναντές, Φοφανά, Ραμπιό, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (Κομάν 64′), Κολό Μουανί (Εμπαπέ 65′), Ζιρού (Τουράμ 70′).